Witamina A w kroplach na twarz. Jak stosować? Witamina A jest niezwykle cennym składnikiem diety, ale może pomóc też w pielęgnacji twarzy. Jak stosować ją stosować, żeby otrzymać najlepszy efekt?
Czym jest i jak powstaje witamina A?
Witamina A, występująca czasem również pod nazwą beta karoten, należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Chociaż została odkryta dopiero w 1913 roku, to dobroczynne właściwości bogatych w nią produktów znane były już wcześniej starożytnym Egipcjanom i Grekom.
Naturalne witaminy A występują przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dobrym źródłem będą:
- tran,
- wątroba,
- inne podroby,
- pełne mleko,
- masło,
- sery.
Stanowi to pewien problem dla osób na diecie wegańskiej, na szczęście istnieje kilka produktów roślinnych, takich jak owoce i warzywa, które również bogate są witaminę A. Są to między innymi:
- słodkie ziemniaki,
- marchew,
- jarmuż,
- szpinak,
- groszek.
Wszystkie te źródła są przydatne, gdy możemy z nich korzystać i potrzebujemy uzupełnić witaminę wewnątrz naszego organizmu. Jeśli jednak nie możemy jeść wymienionych produktów lub szukamy źródła witaminy A do stosowania zewnętrznego, zainteresuje nas raczej jej syntetyczna forma.
W jakiej formie można kupić witaminę A?

Zarówno syntetyczna jak i naturalna forma witaminy A występuje jako suplementy diety. Naturalne jej źródło do nabycia z apteki stanowić będzie na przykład tran. W tej formie witamina A dostępna jest w formie kapsułek lub płynu. Bardzo wygodna do zarówno stosowania jak i po prostu dawkowania jest natomiast witamina w kroplach. Jest bardzo niedroga, krople odmierzamy za pomocą wygodnej pipety. Możemy odmierzyć niezbędną ilość kropel na łyżeczkę do posiłku, do napoju lub bezpośrednio do ust lub na skórę – ponieważ szczególnie dobre jest witaminę A na skórę, zwłaszcza twarzy.
Jakie są objawy niedoboru witaminy A?
Witamina A działa na nasz organizm korzystnie od środka, co do tego nie ma wątpliwości. Skutki jej niedoboru zauważane były już w zamierzchłych czasach, zanim jeszcze ją odkryto. Należą do nich takie dolegliwości jak tak zwana kurza ślepota czy kseroftalmia. Kurza ślepota inaczej nazywana jest ślepotą zmierzchową. Polega ona na wystąpieniu wady wzroku, która uniemożliwia widzenie w słabym świetle, czyli na przykład o zmierzchu. Kseroftalmia zaś to nadmierna suchość rogówek i spojówki. Choć brzmi niegroźnie, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do skrajnej ślepoty. To jednak nie wszystko. Niedobory witaminy A prowadzą także do zaburzeń wzrostu. Zdarza się, że wzrost zostaje całkowicie zahamowany. Częstym problemem są też infekcje oraz rogowacenie i łuszczenie się naskórka. To ostatnie wiąże się z tym, że witamina A ma ogromny wpływ na naszą skórę.
Jakie są objawy nadmiaru witaminy A?
Poza niedoborem groźne są także nadmiary witamin. W przypadku beta karotenu wśród skutków nadmiaru wymienia się:
- ociężałość,
- osłabienie mięśni,
- odwapnienie kości, które może prowadzić nawet do hiperkalcemii,
- osłabieniem apetytu,
- krwotokami,
- zaburzeniami pracy nerek.
Wszystkie te zmiany wiążą się jednak nie z jednorazowym przedawkowaniem witaminy A, ale jej bardzo długotrwałym wewnętrznym stosowaniem. Nie dotyczy to więc na przykład stosowania witaminy A na skórę twarzy.
Jakie są efekty stosowania witaminy A na twarz?
Dzięki dobroczynnym właściwościom jakie witamina A oferuje naszej skórze, często stosowana jest ona do pielęgnacji twarzy. Nadaje się dla osób w każdym wieku, o każdym typie skóry. U każdego odpowiednio stosowana jest w stanie przynieść pożądane efekty. Witamina A działa przede wszystkim w ten sposób, że stymuluje do odnowy i regeneracji nasz naskórek. Dodatkowo zapobiega degeneracji znajdującego się w skórze kolagenu, zapewniając jej jędrność i elastyczność.
Efekt ten potęgowany jest tym, że witamina A zapobiega utracie wody ze skóry i wzmacnia barierę ochronną naskórka. Taka pielęgnacja ma także wpływ na poprawę wyglądu skóry. Łagodzi stany zapalne, a więc i powstałe na twarzy zaczerwienienia. Jej dodatkowe działanie polega na wygładzaniu zmarszczek i obecnych na skórze bruzd. Ma też właściwości lecznicze, które dermatolodzy chętnie wykorzystują przy leczeniu chorób skóry, nawet tak uciążliwych jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Witamina A znajdzie również swoje zastosowanie w walce z trądzikiem. Wszystko to dzieje się za sprawą tego, że witamina ta wnika we wszystkie warstwy skóry: warstwę rogową naskórka, skórę właściwą i tkankę podskórną. Zapewnia więc kompleksową pielęgnację i ochronę wszystkim warstwom naszej skóry.
Jak stosować witaminę A na twarz?
Aby czerpać korzyści z dobroczynnego działania witaminy w kroplach na skórę możemy użyć jej na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest dodawanie witaminy wprost do używanych codziennie kosmetyków. Jeśli mamy ulubiony krem, który stosujemy codziennie, dobrym pomysłem będzie dodanie do niego kilku kropel witaminy A. Podobnie jest jeśli używamy olejów, na przykład do pielęgnacji skóry twarzy lub demakijażu. Jeszcze innym i bardzo prostym sposobem jest aplikacja witaminy bezpośrednio na skórę.