Stosowane rozwiązania w bramach garażowych: brama garażowa pełni przede wszystkim rolę ochronną, czyli zabezpiecza przed wchodzeniem do garażu nieproszonych gości. Nie chodzi przy tym wyłącznie o złodziei, ale również i o zwierzęta, które (np. myszy) mogą narobić w samochodzie sporo szkód. Obecnie na rynku producenci oferują jednakże bramy garażowe, które nie tylko wypełniają doskonale swoje główne zadanie, ale są również estetycznie wykonane, harmonijnie komponując się z otoczeniem, a także stanowią skuteczną ochronę termoizolacyjną. Wyróżniamy cztery typy bram garażowych:
Skrzydłowe (rozwierane) bramy garażowe

Jest to najprostsze z rozwiązań stosowanych w bramach garażowych, a budowa takiej bramy to nic innego, jak otwierane zazwyczaj na obie strony skrzydła (wierzeje). Stosowane od chwili powstania pierwszego garażu, po wprowadzeniu bardziej nowoczesnych rozwiązań używane już tylko w najtańszych garażach, np. popularnych swego czasu blaszakach. Ostatnio traktowane nieco łaskawiej, a to ze względu na podniesienie jakości wykonania oraz zwiększenie izolacyjności cieplnej. Nadal jednak jest to typ bram posiadający najwięcej wad.
Zalety i wady bram garażowych skrzydłowych
Głównym mankamentem takiego rozwiązanie jest konieczność pozostawienia miejsca przed garażem na otwierające się skrzydła bramy. Jest to uciążliwe szczególnie zimą, gdy nawet najmniejszy opad śniegu może uniemożliwiać dostanie się do garażu. Brak automatyki (jest to o tyle nieopłacalne, że koszt przekroczy zakup i montaż bramy znacznie nowocześniejszej) oraz niewielka izolacyjność cieplna. Zaleta jest jedna, wybór bramy garażowej rozwieranej jest najtańszy na rynku, jest łatwy w montażu i ma najniższy jego koszt.
Uchylne bramy garażowe
Propozycja bardzo często zautomatyzowana, chociaż można taką bramę otwierać również ręcznie za pomocą specjalnej klamki. Bramy garażowe uchylne, podobnie do bram skrzydłowych uniemożliwiają podjeżdżanie autem pod sam garaż przed jego otwarciem. Dla bramy uchylnej konieczne jest pozostawienie miejsca przed garażem na odległość ok. półtora metra od jego frontu. Brama otwierana jest nie na boki, ale od dołu, do zamknięcia pozostając umieszczona pod sklepieniem (albo na wysokości bezpiecznego wjazdu autem) garażu na specjalnych prowadnicach.
Zalety i wady bram garażowych uchylnych
Niewątpliwą zaletą jest różnorodność obsługi, ale dużą wadą sposób otwierania ręcznego, podczas którego istnieje duże niebezpieczeństwo uderzenia skrzydłem bramy w kolana, jeżeli tylko wystąpi nazbyt gwałtowne jej otwarcie. Bramy mają poza tym bardzo estetyczny wygląd i dość bogate wzornictwo, a przy tym potrzebują miejsca pod sufitem na prowadnice (płozy). Tego typu bramy nie zapewniają również zbyt dobrej izolacyjności cieplnej.
Segmentowe bramy garażowe
Najpopularniejsze obecnie ze wszystkim dostępnych bram garażowych na rynku bramy garażowe segmentowe są najchętniej montowane w garażach nie bez powodu. Zautomatyzowana i obsługiwana za pomocą pilota brama zapewnia szybkie i bezproblemowe jej otwieranie już z daleka, a także umożliwia podjazd pod sam garaż jeszcze przed jej otwarciem. Skrzydło bramy zbudowane jest ze stalowych segmentów, wypełnionych w środku pianką poliuretanową, połączonych elastycznym tworzywem. Przy otwieraniu skrzydło unosi się do góry i zostaje ulokowane na płozach pod sufitem albo w bok, gdy płozy umieszczono na jednej ze ścian. Bramy segmentowe dobrych producentów posiadają specjalne atesty oraz zabezpieczenia np. przed przyciśnięciem palców albo przed nieoczekiwanym zatrzaśnięciem się w garażu.
Wada i zalety bram garażowych segmentowych
Jedyną wadą bram uchylnych jest konieczność wygospodarowania miejsca pod sufitem albo na jednej ze ścian na prowadnice, zalet jest znacznie więcej. Przede wszystkim najwyższa izolacyjność cieplna oraz ochrona przed wilgocią. Bardzo bogate wzornictwo, również materiałowe, gdyż można zamówić bramę z segmentów drewnianych, także z drewna egzotycznego. Ponadto stalowe segmenty są okleinowane przy zastosowaniu najnowszych technologii, dzięki czemu brama może imitować zarówno drewno, jak i kamień. Dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu doskonale nadają się do garaży zbudowanych w jednej bryle z domem.
Rolowane (roletowe) bramy garażowe)
Najdroższe z dostępnych rozwiązań na rynku i najnowocześniejsze. Brama rolowana może być otwierana automatycznie, jak i ręcznie za pomocą specjalnej korby. Otwierana podobnie do bramy uchylnej, ale nie potrzebuje miejsca pod sufitem na prowadnice. Rolety bramy chowane są w specjalnej aluminiowej skrzyni umieszczanej nad progiem garażu.
Wady i zalety bram rolowanych
Ze względu na wykonanie z aluminium bramy rolowane są odporne na korozję, ale nie zapewniają tak wysokiej izolacyjności cieplnej, jak bramy segmentowe. Bardzo wygodne w obsłudze, mogą być montowane w jednej linii z ogrodzeniem i umożliwiać wjazd bezpośrednio z ulicy. Zapewniają więcej miejsca w garażu, gdzie pod sufitem mogą być umieszczone przedmioty nieużywane w określonym sezonie roku, np. łódź zimą, a narty latem.
Wybór rozwiązania
Obecnie godne polecenia do prywatnych posesji są przede wszystkim dwie ostatnie pozycje.