Stomatolog – wszystko co należy wiedzieć!

Obecnie praktycznie każdy ma lub będzie miał w najbliższej przyszłości problemy z wypadającymi lub nieleczonymi zębami. en problem jest powszechnie znany i wśród wielu osób wywołuje niepokój związany z wizytą u dentysty. Jest to jednak niepotrzebny strach, gdyż jest to normalna wizyta tak jak u każdego innego lekarza. Warto zatem wiedzieć jaka jest różnica między dentystą a stomatologiem, czym dokładnie zajmuje się dentysta i kiedy należy się bezzwłocznie do niego zgłosić.

Dentysta i stomatolog – na czym polega różnica?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, iż dentysta i stomatolog https://doboszimplanty.pl/o-nas/ to tak naprawdę jedno i to samo. Leczeniem zębów, jamy ustnej oraz pozostałych obszarów twarzoczaszki należy do stomatologa. Taka nazwa przysługiwała lekarzom, którzy ukończyli 5-letnie studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej tj do maja 2004 r. Po tej dacie zaczęto wymiennie uznawać i stosować nazwę zarówno stomatologa jak i dentysty.

Należy wiedzieć, iż prawo do wykonywania tego zawodu z pewnymi ograniczeniami przyznaje Okręgowa Izba Lekarska. W celu jej uzyskania należy zgłosić się do rejestru lekarzy oraz przedstawić odpowiedni wniosek wraz z dodatkowymi dokumentami oraz załącznikami. Pozytywne rozpatrzenie tego wniosku pozwala na przystąpienie do końcowego egzaminu Lekarsko – Dentystycznego, który zdany na minimum 56% pozwala na legalne wykonywanie tego zawodu.

Jakie występują specjalizacje w stomatologii?

Choć dla niektórych osób może się to wydawać mało prawdopodobne stomatologia stanowi bardzo obszerny dział medycyny, który nie jest ograniczony wyłącznie do kanałowego leczenie zębów czy też leczenia zachowawczego. W obrębie stomatologii można wybrać aż 9 specjalizacji, do których zaliczają się:

  • Stomatologia zachowawcza – dotyczy on leczenia próchnicy oraz zmienionych tkanek na zębach poprzez różne choroby. Jest to dział stomatologii, z którym przeważająca większość pacjentów spotyka się praktycznie podczas każdej wizyty w gabinecie stomatologicznym;
  • Chirurgia stomatologiczna –  jest tez inaczej nazywana chirurgią jamy ustnej. Do chirurg stomatologii należy się udać w sytuacji wyrwania chorego zęba czy tez usunięcia torbieli twarzoczaszki lub ropnia;
  • Chirurgia szczękowo-czaszkowa – ten odłam stomatologii zajmuje się zmian w wyniku stanów zapalnych, nowotworów oraz złamań w obrębie twarzoczaszki. Jest oto jeden z niewielu działów stomatologii, w którym mogą się kształcić i podejmować zawód również osoby z innych dziedzin medycyny;
  • Ortodoncja – dział stomatologii zajmujący się określaniem oraz leczeniem wad zgryzu;
  • Protetyka stomatologiczna – ten dział stomatologii zajmuje się z kolei odtwarzaniem ubytków jakie w wyniku różnych chorób pojawiły się na uzębieniu. Dodatkowo zajmuje się również przywracaniem do poprawnego funkcjonowania narządów żucia;
  • Periodontologia – ta dziedzina stomatologii zajmuje się leczeniem wad śluzówki jamy ustnej oraz wad przyzębia. Jedną z najbardziej popularnych chorób w tej dziedzinie jest paradontoza.

W jakich sytuacjach należy iść do dentysty?

Tak samo jak w przypadku innych lekarzy do dentysty należy zgłosić się, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy problemów z uzębieniem lub jamą ustną. Im wcześniej taka wizyta się odbędzie tym większa szansa na wyleczenie zęba lub wyleczenie danej choroby czy też ubytku. Jednak nawet gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości w uzębieniu czy też jamie ustnej dobrze jest zgłosić się na wizytę kontrolną do swojego lekarza dentysty – optymalnie co ok. 3-6 miesięcy.

Do objawów, które powinny skłonić każdego do zgłoszenia się do wizyty u stomatologa należą m.in:

  • stan zapalny w jamie ustnej – objawia się zwykle zaczerwienionym językiem oraz krwawiącymi dziąsłami;
  • obrzęk na dziąsłach, który wywołuje dyskomfort i niekiedy ból;
  • nadwrażliwość na zimne oraz ciepłe pokarmy lub napoje – zwłaszcza w sytuacji gdy wraz z upływem czasu ból się nasila;
  • nieprzyjemny zapach z ust – w sytuacji gdy gumy do żucia, częste mycie zębów oraz stosowanie płynów do odświeżania jamy ustnej nie pomagają.

Jeśli któreś z powyższych objawów z czasem stają się coraz silniejsze należy zgłosić się jak najszybciej do stomatologa. Wówczas przeprowadzi on wywiad oraz niezbędne badania, które mogą zapobiec rozwijaniu się chorób zębów oraz jamy ustnej.

Jakie rodzaj zabiegów jest wykonywany przez dentystę?

Z racji tak dużej liczby odłamów stomatologii dentysta wykonuje szereg różnych zabiegów. Są one zależne od problemu z jakim zgłasza się pacjent do dentysty. Do najczęstszych można zaliczyć:

  1. Leczenie zębów (kanałowe oraz zachowawcze);
  2. Usuwanie stałych praz mlecznych zębów (u dzieci);
  3. Płukanie kieszonki na dziąsłach;
  4. Usuwanie niepożądanych zmian np. torbiele i ropienie;
  5. Przeprowadzanie badań oraz leczenie złamanej szczęki;
  6. Leczenie złamanej żuchwy oraz chorób ślinianek.

Należy również dodać, iż wiele osób obawia się, iż zabiegi dentystów są bolesne i nieprzyjemne. Co prawda, tak samo jak w przypadku każdego innego rodzaju zabiegu, tak i w przypadku leczenia zębów wykonywane zabiegi mogą być niekomfortowe. Dla osób mniej odpornych na ból istnieje jednak możliwość otrzymania znieczulenia. Jest ono podawane miejscowo, najczęściej bezpośrednio w miejsce unerwienia zęba. Dzięki temu podczas zabiegu pacjent nic nie odczuwa, co ułatwia pracę dentyście oraz sprawia, iż wizyta u dentysty nie sprawia dyskomfortu dla pacjentów.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl