Skąd się bierze uzależnienie od hazardu

Skąd się bierze uzależnienie od hazardu

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Polacy coraz częściej są różnego rodzaju nałogowcami. Dosyć niepokojący jest również fakt, że coraz częściej padamy ofiarą nałogów, tak zwanych behawioralnych. Są to nałogi niezwiązane z działaniem substancji psychoaktywnych. Chociaż jest to nałóg niezwiązany z działaniem substancji psychoaktywnych, to są tak samo wyniszczające, jak klasyczne nałogi, czyli jak na przykład nałóg alkoholowy lub wszelkiego rodzaju narkomanie. Prym wśród nałogowców behawioralnych zaczynają wieść nałogowi hazardziści. Jeśli ktoś jeszcze o tym nie wiedział, że hazard może być nałogowy, to zapewne to poprzednie stwierdzenie mogło wywołać u niego lekką konsternację lub nawet szok. Jednak jest to prawda, hazard może być nałogowy, a dodatkowo może przyjąć skrajną patologiczną formę. Przyjrzyjmy się pokrótce tematowi i wyjaśnijmy sobie, skąd się w ogóle bierze uzależnienie od hazardu oraz czy można je leczyć?

Przyczyny osobiste uzależnienia od hazardu

Przyczyn uzależnienia od hazardu może być wiele, ale dominują dwa główne wzorce. Pierwszy w zasadzie nie różni się niczym od tego, co doprowadza bardzo często do innych nałogów, czyli hazard jest dla nas w wielu przypadkach pewnego rodzaju formą odprężenia, czy oderwanie się od szarej rzeczywistości. Drugi wzorzec jest to swego rodzaju sposób na wykazanie się, szczególnie jeżeli na przykład w towarzystwie osób, które na przykład hazard uprawiają czysto rekreacyjnie, mamy przypiętą łatkę tak zwanego gracza, czyli osoby doświadczonej, która na grach hazardowych zna się lepiej. Statystyki pokazują, że pierwszy wzorzec dominuje głównie w przypadku kobiet, natomiast drugi wzorzec dominuje głównie w przypadku mężczyzn. Jest to poniekąd związane z różnicami w psychologii naszych mózgów, jeżeli bierzemy pod uwagę różnice płci.

Czynniki środowiskowe uzależnienie od hazardu

Czynniki środowiskowe również mogą wpływać na to, że będziemy bardziej lub mniej narażeni na uzależnienie się od hazardu. Dotyczy to tak naprawdę wielu czynników. Pierwszy czynnik taki ogólny dla całej populacji w naszym kraju (a w zasadzie można by powiedzieć, że niemal cały świat jest na ten czynnik nastawiony), jest współczesna dostępność gier hazardowych. Kiedyś, aby zagrać w gry hazardowe, trzeba było pójść do kasyna, ewentualnie skorzystać z kolektury, bądź udać się do bukmachera. Obecnie jest to oczywiście dużo łatwiejsze. Co prawda formy niewiele się różnią, natomiast przede wszystkim inne jest to, że możemy dokonywać różnego rodzaju działalności hazardowych, nie wychodząc z domu, czyli za pomocą komputera bądź smartfona. Jest to również o tyle niebezpieczne, że chociaż osoby niepełnoletnie nie mają prawa grać w gry hazardowe (czyli tak naprawdę to nie mają prawa nawet puścić Totolotka), to w sieci internetowej różnego rodzaju systemy weryfikacyjne można bardzo łatwo oszukać. Na wielu stronach tak zwanych pirackich, wystarczy tylko kliknąć potwierdzenie, że ma się ukończone 18 lat, aby móc zagrać w grę hazardową.

Czynnikiem środowiskowym na pewno jest ten, który również dotyczy w większości nałogów, czyli fakt, że jeżeli wychowujemy się w środowisku, w którym dostępny jest jakiś czynnik, od którego możemy się uzależnić, czyli na przykład, jeżeli dzieci alkoholików dorastają w otoczeniu alkoholu i w podejściu do alkoholu zupełnie bezrefleksyjnym, to niestety są one narażone na dużo większe prawdopodobieństwo tego, że same chętnie i części będą sięgały po alkohol, a co za tym idzie, będą również z większym prawdopodobieństwem alkoholikami. Podobnie jest z hazardem. Jeżeli w naszym środowisku więcej osób uprawia gry hazardowe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że również szybciej zaczniemy grać.

Czy można leczyć uzależnienie od hazardu?

Bardzo często pojawiają się pytania, czy skoro hazard nie jest uzależnieniem klasycznym, tylko uzależnieniem behawioralnym, to czy terapia uzależnień od hazardu, czy coś takiego jak odwyk od hazardu, jest w ogóle możliwe do przeprowadzenia i czy jest to skuteczne? Okazuje się, że tak. W Polsce istnieje przynajmniej kilka ośrodków leczenia uzależnień od hazardu i w tych ośrodkach, realizowane jest właśnie leczenie uzależnień od hazardu. Ośrodków leczenia hazardu jest zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie, czyli liczbę osób, które chcą w ośrodku uzależnień od hazardu odbyć terapię, jednak za pozytywne należy uznać, że takie ośrodki w ogóle powstają, a w Polsce zmienia się podejście do nałogowych hazardzistów. Podobnie było zresztą kiedyś w Polsce, kiedy w zasadzie nie uznawano alkoholizmu za chorobę i w zasadzie w żaden sposób go nie leczono. Obecnie tego typu ujęcie alkoholizmu nikogo nie dziwi, inaczej jest z hazardzistami, ale się to zmienia. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na to, że podobnie jak z innymi uzależnieniami, najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby osoba chora, zdała sobie sprawę ze swojego problemu, zdała sobie sprawę, że jest to choroba i że sama, najprawdopodobniej nie da sobie z tym rady. Czyli po prostu musi być wyrażona wewnętrzna chęć do leczenia.