Praca geologa jest to niezwykle odpowiedzialne oraz ciekawe zajęcie. Typowo myśląc o geologu, mamy przed oczami osobę, która zajmuje się specyficzną oraz niszową dziedziną nauki, która dodatkowo niewiele wnosi do naszego życia codziennego. W popkulturze znane są również przykłady naśmiewania się z geologów, czego najlepszym przykładem jest satyryczny serial “Teoria wielkiego podrywu”, kiedy to główny bohater będący fizykiem, naśmiewa się właśnie z geologów. Jak się jednak okazuje geologia, jest to bardzo ważna dziedzina nauki, która wpływa na nasze życie w stopniu zdecydowanie większym, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Rozpoznawanie złóż mineralnych przez geologów, jest chyba najważniejszą częścią geologii, która jest dla nas szczególnie istotna.
Rozpoznawanie złóż surowców mineralnych
Ludzie różnią się od zwierząt między innymi tym, że stworzyliśmy narzędzia. Dzięki narzędziom mogliśmy wykonywać coraz bardziej zaawansowane kolejne narzędzia, które ułatwiały nam codzienne życie. Na przykład w epoce kamienia łupanego narzędzia pomagały zdobywać pożywienie, natomiast obecnie komputer umożliwia nam łączność właściwie z całym światem. Niezależnie jednak od tego, czy używamy narzędzi prostych, na przykład krzemiennych, czy komputerów, w których mamy krzemowe procesory oraz drukowane płytki pokrywane złotem, to do wykonania tych narzędzi potrzebujemy surowców mineralnych. W zależności od tego, na jakim poziomie technologicznym znajduje się cywilizacja, te surowce mogą być różne. Nie zmienia to jednak faktu, że z czasem są to materiały, które najczęściej należy wydobyć z wnętrza ziemi i należy to zrobić w taki sposób, aby to wydobycie było opłacalne, a ostatecznie wykonane z surowca narzędzie było na tyle tanie, aby było dostępne dla wielu ludzi. Z tego powodu rozpoznawanie złóż mineralnych jest bardzo ważne.
Na co ma wpływ rozpoznawanie złóż mineralnych?
Rozpoznawanie złóż ma oczywiście wpływ na wiele elementów, które składają się ostatecznie na proces wydobycia i przetwórstwa. Te czynniki to zarówno kwestie ekonomiczne, jak i technologiczne. Prawidłowe rozpoznanie złoża, powinno dać nam odpowiedź na to, czy jego eksploatacja jest ekonomiczna, jak duży zysk możemy uzyskać z jego eksploatacji oraz jaką technologie wydobycia, oraz przetwórstwa minerałów należy zastosować. Dobry geolog musi zatem nie tylko znać się na geologii, ale również być na bieżąco zarówno z technologiami górniczymi, jak i z technologią obróbki wydobywanego minerału. Jak się bowiem okazuje, zarówno technologie wydobycia są coraz bardziej zaawansowane, jak i technologie obróbki. Dzięki temu może się okazać, że złoże, które jeszcze na przykład 20 lat temu było całkowicie nieopłacalne, obecnie przy zastosowaniu odpowiednich metod może przynieść dość duży zysk. Jednym z lepszych przykładów tego typu złóż oraz technologii, jakie są wykorzystywane do ich przetwarzania, są na przykład złoża miedzi, o niskiej zawartości tego metalu. Zazwyczaj za bardzo dobre złoże uważa się to, które miedzi ma w sobie około 17%. Złoża, które mają kilka procent, są uważane za ryzykowne z punktu widzenia wydobycia i przetwórstwa, ale możliwe w eksploatacji przy zastosowaniu niektórych technologii, takich na przykład jak technologia ługowania hydrometalurgicznego. Złoża, które zawierają poniżej 1% miedzi, powszechnie były uważane za całkowicie bezwartościowe, ale jak się okazuje, wcale tak być nie musi. Wynaleziona kilkanaście lat temu metoda bioługowania z użyciem mikroorganizmów, pozwala nawet i z takiego złoża odzyskać miedź. Oczywiście złoże to również musi cechować się pewnymi unikalnymi charakterystykami, głównie ze względu na rodzaj mikroorganizmów, które do ługowania są wykorzystywane. Rozpoznawanie złóż mineralnych jest więc zdecydowanie dużo bardziej trudną dziedziną wiedzy, niż można by się na pierwszy rzut oka tego spodziewać.
Polecamy:
- geologia kopalniana http://geomain.pl/plan-ruchu-zakladu-gorniczego/
- geologia złożowa firmy wielkopolskie http://geomain.pl/decyzja-srodowiskowa/
- złoża badania śląskie http://geomain.pl/projekt-zagospodarowania-zloza/
- geologia kopalniana http://geomain.pl/wiercenia/
Czy górnictwo i geologia jest to dobry kierunek studiów?
Kiedy już powiedzieliśmy sobie z grubsza, jak istotne jest rozpoznawanie złóż mineralnych oraz na co ma wpływ, to powinniśmy również sobie odpowiedzieć na pytanie, czy pracując w takiej branży, możemy liczyć na godziwy zarobek? Odpowiedź brzmi “tak”. Geologowie, którzy są zatrudnieni na etatach w dużych korporacjach wydobywczych, mogą liczyć na naprawdę bardzo wysokie wynagrodzenie. Szczególnie jeżeli mają duże doświadczenie, w tym, co robią, a ich oceny są bardzo często uznawane właściwie za niepodważalne oraz bardzo pewne. Wynika to oczywiście z faktu, że podczas rozpoznawania złoża, na geologu jest położona bardzo duża odpowiedzialność. Jeżeli rozpoznanie złoża nie zostało wykonane prawidłowo, wówczas na przykład wielo-miliardowe inwestycje, byłyby zagrożone tym, że nie byłyby po prostu opłacalne, a taka korporacja mogłaby mieć problemy natury finansowej, co z drugiej strony może wpływać również na całą rzeszę ludzi, która w takich korporacjach pracuje, począwszy od na przykład dyrektorów kopalni, po zwykłych górników skończywszy. Z tego to powodu jak wspomniano, praca taka może być bardzo opłacalna, ale z drugiej strony wiąże ze sobą bardzo dużą odpowiedzialność.