Rehabilitacja dzienna - co to jest i na czym polega?

Rehabilitacja dzienna – co to jest i na czym polega?

Rehabilitacja, czas i cierpliwość to najlepsi sprzymierzeńcy w polepszaniu kondycji zdrowotnej i fizycznej. Dzięki specjalistom można nie tylko odzyskać dawną sprawność (lub chociaż częściową), ale też można wpłynąć na kondycję psychiczną. Polepszające się zdrowie to jeden z czynników, które pozytywnie wpływają na postępy w ćwiczeniach fizycznych. Udowodniono, iż taki stan zmniejsza poziom kortyzolu, którego wysoki poziom może nawet zablokować chęć do udziału w tego typu spotkaniach z lekarzami i fizjoterapeutami. Czym zatem jest fizjoterapia dochodząca i dla kogo jest przeznaczona?

Fizjoterapia dochodząca – czym jest i jak można się na nią dostać?

Rehabilitacja dochodząca tego typu to nic innego jak przybywanie na Oddział Rehabilitacji Dziennej w danym szpitalu, do którego zdecydowano się zapisać. Zapis następuje poprzez wypisanie skierowania przez lekarza specjalistę (np. neurologa, ortopedę, onkologicznego i wielu innych) po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu na temat obecnego stanu zdrowia oraz po sprawdzeniu dostarczonej dokumentacji medycznej. Wypisanie skierowania nie jest jednoznaczne z podjęciem rehabilitacji. Po uzyskaniu tego dokumentu należy udać się do placówki szpitalnej, do której zdecydowano się zapisać. Obowiązkowymi dokumentami, które również są potrzebne to dowód tożsamości oraz cała dokumentacja medyczna, którą ma się w posiadaniu. W obecnej sytuacji prawdopodobnie będzie również potrzebny negatywny wymaz, który potwierdzi, że pacjent nie został zarażony wirusem SARS-CoV-2.

Na oddziale, po przeprowadzeniu pełnego procesu “papierologicznego” związanego z przyjęciem, należy odczekać czas, który pozostał do zrealizowania zabiegów rehabilitacyjnych. W zależności od priorytetowości zabiegu można oczekiwać na termin od kilku dni do kilku miesięcy. Jednak może się tak zdarzyć, iż zostanie zaproponowany termin nawet na następny dzień. Taka terapia “dochodząca” to wygodne rozwiązanie dla pacjentów, którzy są w stanie samodzielnie poruszać się i nie wymagają obecności opiekuna prawnego. W dobie pandemii koronawirusa można rozważyć również fizjoterapię w domu. Wielu dobrych rehabilitantów posiada taką możliwość, gdyż są wyposażeni w odpowiedni sprzęt, który może być wykorzystany w innych miejscach niż szpital czy gabinet fizjoterapeutyczny.

Jak wygląda fizjoterapia dochodząca?

Oddział Rehabilitacji Dziennej to idealna forma polepszania swojej formy zdrowotnej po przebytych urazach czy poważnych chorobach. Dzięki temu nie ma potrzeby przebywania przez cał czas na oddziale. Wystarczy pojawić się na miejscu o wyznaczonej porze w danym dniu by odbyć przepisany zabieg. Fizjoterapia, która odbywa się na terenie szpitala jest prowadzona przez dobrych rehabilitantów, za których poświadcza szpital poprzez ich zatrudnienie. Dzięki ich umiejętnościom pacjenci nie tylko mają szansę na nauczenie się nowych ćwiczeń (niektóre z nich mogą być wykonywane samodzielnie w domu po nauczeniu się ich formuły), które pozwolą na uelastycznienie stawów i mięśni.

Będąc pacjentem, który wymaga rehabilitacji ruchowej należy przygotować się na możliwość wystąpienia zabiegów związanych z masażem. Pozwoli to na rozluźnienie spiętych mięśni i rozbicie zrostów pooperacyjnych, jeśli takie występują. Zrost pooperacyjny to przypadłość, która często się zdarza przy dużych zabiegach, które mocno ingerują w strukturę stawów czy więzadeł i mięśni. Dodatkiem, którego można się również spodziewać (np. przy wadach ostawy) to ćwiczenia typowo ruchowe, które możemy znać z zajęć wychowania fizycznego. Oczywiście żadne z nich nie będzie wykonywane chaotycznie i bez techniki dlatego jako pacjent można sie zdziwić, gdy nielubiane dotąd ćwiczenia nagle staną się przyjemne i łatwe do wykonania. Pływanie i ćwiczenia w basenie to również forma ćwiczeń, które występują w fizjoterapii. Dzięki temu kręgosłup pacjenta odpoczywa i nie jest przeciążony, a pacjent jest zrelaksowany i wyciszony.

Polecamy uwadze:

Czy warto zdecydować się na rehabilitację domową?

Rehabilitacja w domu to świetna forma dla tych osób, które chcą uniknąć przebywania na oddziale nawet przez krótki czas. Dobry rehabilitant, który będzie skierowany do rehabilitacji domowej to osoba otwarta na różne rozwiązania. Oczywiście osoba ta zapozna się z dokumentacją medyczną pacjenta przed podjęciem zabiegu i przeprowadzi dokładny zabieg oraz “obada” miejsce, które wymaga takiej terapii ruchowej. Specjalista fizjoterapeutyczny, który dojeżdża do domu pacjenta to zazwyczaj osoba, która jest otwarta na różne rozwiązania i formy terapeutyczne, które mają pomóc w polepszeniu kondycji zdrowotnej rehabilitowanego klienta.

W dobie pandemii koronawirusa rehabilitacja domowa to również dobry sposób na uniknięcie ewentualnej styczności z osobami zarażonymi i potencjalnymi zarażającymi. Taka forma rehabilitacji medycznej świetnie sprawdzi się przy osobach starszych oraz nie posiadających możliwości dojechania do placówki szpitalnej. Ponadto może się ona odbywać trybem prywatnym lub poprzez podjęcie współpracy z państwową opieką medyczną czyli NFZ. Dzięki takim możliwościom pacjent ma dostęp do większej ilości specjalistów i nie musi się ograniczać do jednego miejsca, które zostało zasugerowane przez lekarza prowadzącego.