Pracownicy z Ukrainy – dlaczego warto ich zatrudniać?

Polska jest krajem, w którym przesiaduje aktualnie około 3 miliony Ukraińców. Większość z nich wyjechała do naszego kraju w celach zarobkowych. Wielu pracodawców jest zadowolonych z takiego obrotu sytuacji, gdyż utrudnione stało się szukanie pracowników po tym, jak Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać na Zachód po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Pracownicy z Ukrainy są doceniani przez polskich przedsiębiorców. Dlaczego warto ich zatrudniać? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do jego wnikliwej lektury!

 

Proste zatrudnianie

Jeżeli chodzi o pracowników z Ukrainy, to dotyczą ich uproszczone przepisy zatrudnienia. Nie jest konieczne dostanie pozwolenia na pracę oraz przeprowadzanie tak zwanego testu rynku pracy. Wystarczające jest oświadczenie danego pracodawcy na temat zamiaru zatrudnienia. Jedynym ograniczeniem jest czas pracy Ukraińca w Polsce – nie może być on wyższy niż 6 miesięcy w ciągu roku. Praca może być nieciągła i wykonywana dla wielu pracodawców, jednak jeśli pracodawcy zależy na zatrudnieniu pracownika z Ukrainy na stałe, musi on posiadać pozwolenie na pracę.
Podczas zatrudniania pracowników z Ukrainy pośrednictwo agencji zatrudnienia pomoże w bezproblemowym i szybkim uwikłaniu się ze wszelkimi formalnościami oraz procedurami.

 

Spora chęć do pracy

Pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/ przyjeżdżają do Polski przede wszystkim w celu zarobienia jak największej ilości pieniędzy w krótkim okresie czasowym. Dzięki temu są oni bardzo wydajnymi i przykładający się do jakości wykonywanych zadań pracownikami. Pracodawcy uważają zatem Ukraińców za bardzo efektownych i pracowitych ludzi. W związku z czasowym charakterem zatrudnienia, każda możliwa okazja do dorobienia (branie nadgodzin, praca w wolne dni) jest dla nich szansą, a nie przykrą koniecznością. Bywa zatem i tak, że pracują oni więcej niż po 40 godzin tygodniowo.

 

Podobieństwo kulturowe i językowe

Polskie oraz ukraińskie społeczeństwo jest podobne w wielu kwestiach. Język polski oraz ukraiński należą do języków słowiańskich, dzięki czemu porozumiewanie się z Ukraińcami jest ułatwione. Dodatkowo, pracownicy z Ukrainy chętnie podejmują nauki naszego języka i nie mają problemów z jego nauką. Ponadto, bliskość geograficzna sprawia, że dzieje obu krajów są podobnie ukształtowane. Nie wszyscy są tego świadomi, ale Polakom jest bliżej do Ukraińców niż do przysłowiowych braci – Węgrów.

 

Kwalifikacje, doświadczenie i wykształcenie

Jeszcze parę lat temu w Polsce pracowali jedynie Ukraińcy potrafiący podjąć się jedynie prostych prac fizycznych. Nie byli oni wykształceni oraz nie posiadają większego doświadczenia. Polacy potrafili jednak ich wyszkolić do konkretnych zadań.

Obecnie jednak do Polski przyjeżdżają coraz częściej studenci z Ukrainy oraz młode osoby chętne do podjęcia studiów. Ponadto, do Polski przybywają także specjaliści z wszechstronnymi kwalifikacjami, znajdujący zatrudnienie już nie tylko w przemyśle budowlanym, sektorze gastronomicznym czy branży sprzątającej.

Warto wiedzieć, iż zarobki Ukraińców są aktualnie na podobnym poziomie do zarobków Polaków – nie widać już tak dużych różnic tak jak kiedyś osób zatrudnianych na tym samym stanowisku. Mimo to, przedsiębiorcy wciąż decydują się na zatrudnianie pracowników z Ukrainy.

 

Godne warunki finansowe dla pracodawców

Mamy świadomość tego, iż stawki godzinowe, które są akceptowane przez pracowników z Ukrainy są niższe niż te, na jakie zgadzają się polscy pracownicy.  Z przeprowadzonych badań przez NBP wynika, iż średnia miesięczna wypłata dla Ukraińca w naszym kraju wynosi około 2000 złotych. Średnia miesięczna płaca na Ukrainie wynosi w przeliczeniu na naszą walutę około 850 złotych. Wynika więc z tego, że pracownik z Ukrainy może w naszym kraju zarobić ponad dwa razy więcej niż w swojej ojczyźnie. To dlatego pracownicy z Ukrainy tak chętnie przyjeżdżają do Polski i nie żądają wysokich płac od pracodawców, gdyż nawet płaca minimalna w Polsce jest dla nich niezwykle atrakcyjna. Taka sytuacja jest również niezwykle korzystna dla pracodawcy, który zatrudnia Ukraińców.

 

Zróżnicowane możliwości zatrudnienia

Pracodawcy, którzy potrzebują okresowych bądź stałych pracowników z Ukrainy często zwracają się do agencji zatrudnienia. Wykwalifikowane firmy rekrutacyjne gwarantują różnorakie rozwiązania kadrowe: pracę tymczasową, leasing pracowniczy, zatrudnienie na próbę czy też rekrutację na stałe. W związku z tym, iż przeważająca ilość Ukraińców pracuje w sześciomiesięcznym cyklu (jest to związane z przepisami o zatrudnieniu), skorzystanie z agencji pracy jest sporym ułatwieniem dla pracodawców z Polski.
Pracownicy z Ukrainy uzupełniają braki kadrowe i stymulują wzrost gospodarczy. Nierzadko podejmują oni pracę, która według Polaków jest nieopłacalna, np. przy sprzątaniu, w rolnictwie czy też opiekując się dziećmi. Dzięki temu polskie rodziny czy rolnicy nie muszą się martwić, że nie będą mieli kogo zatrudnić. Ukraińcy sprawdzają się zatem znakomicie jako pracownicy w Polsce i warto decydować się na ich zatrudnianie z wyżej wymienionych (i nie tylko) względów.