Polacy są narodem, który dość chętnie wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Wyjeżdżamy jednakowo na kilkumiesięczne wypady wakacyjne, na wiele lat, a niektórzy z nas wyjechali najprawdopodobniej na zawsze. Jeden z krajów, który może być dla nas bardzo interesujący to Szwecja. Dlaczego Szwecja może być do nas interesująca? Między innymi dlatego, że jak do tej pory nie był to kraj specjalnie wśród Polaków popularny. Co prawda są w Szwecji Polacy, którzy mieszkają tam na stałe, ale w porównaniu do innych krajów, nie ma nas tam zbyt wielu. Szwecja ma Polakom wiele do zaoferowania, szczególnie jeśli chodzi o dobre zarobki.
Praca w Szwecji – jakie zarobki?
Kiedy planujemy wyjazd zarobkowy, to oczywiście fajnie byłoby wiedzieć jeszcze przed wyjazdem, na jakie pieniądze realnie możemy liczyć. Jeżeli chodzi o Szwecję, to temat ten w tym kraju jest dość kłopotliwy. Wynika to, chociażby z tego powodu, że szwedzkie prawo pracy nie przewiduję czegoś takiego jak pensja minimalna. Oznacza to tyle, że na taką kwotę, na jaką podpiszemy umowę o pracę, to takie pieniądze będziemy zarabiać. Jeśli po prostu podpiszemy umowę na pieniądze, które okażą się zbyt niskie, to niestety nic z tym nie możemy zrobić. Co najwyżej w takiej sytuacji możemy umowę rozwiązać, ale raczej nie możemy zmusić pracodawcy do tego, aby zapłacił nam większe pieniądze. Z tego powodu Polacy próbują jeszcze przed wyjazdem, dowiedzieć się jak wyglądają realia płacowe u naszego sąsiada. Za chwilę będzie to wytłumaczone.
Niuanse zarobków w Szwecji
Zanim powiemy sobie wprost, ile pieniędzy zarabiają Szwedzi, albo na jakie pieniądze możemy liczyć, to warto również omówić pewne różnice, jeżeli chodzi o zasady wynagradzania w Polsce oraz w Szwecji. Oczywiście, jeżeli będziemy to podawać jakikolwiek stawki, to będziemy podawać tutaj stawki brutto, czyli jeszcze przed odciągnięciem podatku oraz przed odciągnięciem różnego rodzaju innych składek. Tutaj pojawia się pierwszy problem, ponieważ podatki w Szwecji nie są jednakowe. W zależności od regionu, w jakim przyjdzie nam pracować oraz mieszkać, zapłacimy inny podatek. Sytuację taką można by porównać do tego, że na przykład mieszkaniec województwa dolnośląskiego płaciłby 25% podatku, a mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego 15% lub 30%. Tak mniej więcej to funkcjonuje właśnie w Szwecji. Kolejnym niuansem jest wspomniany wcześniej brak pensji minimalnej. Z tego powodu nie możemy liczyć na to, że podczas podpisywania umowy (jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzenia) będzie nas chroniło szwedzkie prawo pracy. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest ją oczywiście dobrze przeczytać, a jeśli nie znamy szwedzkiego, zrobić to z osobą, która język ten zna, lub zapłacić tłumaczowi. Oczywiście sprawą dość istotna, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest ta, że koszty życia w Szwecji są zdecydowanie większe niż w Polsce, więc w momencie, kiedy przeliczymy sobie wynagrodzenie na złotówki i odejmiemy podatek, to musimy jeszcze założyć, że wiele rzeczy w Szwecji jest dużo droższych niż w naszym kraju. Oczywiście nie zmienia to faktu, że zdecydowanie bardziej opłaca się pracować w Szwecji niż w Polsce.
Na jakie realne zarobki możemy liczyć?
Szwecja jest krajem, w którym średnie wynagrodzenie już od wielu lat oscyluje mniej więcej na pułapie 21 tysięcy koron. Najniższe wynagrodzenie wynosi około 6000 koron, a najwyższe dochodzą do 200 000 koron miesięcznie. 21 000 koron jest to około 9000 zł, oczywiście w zależności od tego, jaki jest kurs złotówki do korony szwedzkiej. Tego typu pensja pozwala na dość komfortowe i raczej bezproblemowe życie w Szwecji. Na pewno musimy pamiętać, że od tych 9000 zł, przeciętnie ok jedna piąta lub jedna czwarta to podatek, który musimy zapłacić.
Zobacz również:
- agencja zatrudnienia Ukraińców Białystok https://apsprofit.pl/pracownicy-z-ukrainy-bialystok/
- agencja pracy tymczasowej pracownicy z Ukrainy łódzkie https://apsprofit.pl/pracownicy-z-ukrainy-lodzkie/
W jakich branżach najlepiej jest szukać pracy?
W Szwecji podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, które stoją na wysokim poziomie rozwoju gospodarczego, brakuje rąk do pracy. Obecnie sytuacja jest taka, że brakuje najwięcej rąk do pracy na stanowiskach specjalistycznych. Ponieważ Szwecja jest celem podróży wielu imigrantów, to wbrew pozorom stanowiska, na których potrzebujemy najmniejszych kwalifikacji oraz te najmniej płatne są najtrudniejsze do zdobycia. Szwecja potrzebuję bardzo dużo pracowników specjalistycznych. Szwedzi chętnie zatrudniają lekarzy (średnia pensja 80 000 koron szwedzkich) pielęgniarki (średnia pensja 45 000 koron szwedzkich), mechaników samochodowych (średnia pensja 32 000 koron szwedzkich), pracowników IT (średnia pensja 50 000 koron szwedzkich), nauczycieli (średnia pensja 45 000 koron szwedzkich), murarzy (średnia pensja 40 000 koron szwedzkich), kucharzy (średnia pensja 35 000 koron szwedzkich). To właśnie w tych branżach najłatwiej jest znaleźć pracę. Musimy jednak pamiętać, że podane stawki są średnimi. W zależności od regionu gdzie będziemy pracować oraz naszych kwalifikacji, możemy zarobić odpowiednio więcej lub mniej. Region ma, jak się okazuje niebagatelne znaczenie, ponieważ od niego zależy konkurencja na rynku pracy.