Piaskowanie betonu - na czym polega?

Piaskowanie betonu – na czym polega?

Piaskowanie jest w tej chwili jedną z najpopularniejszych metod służącą to profesjonalnego oczyszczania rozmaitych powierzchni. W dzisiejszym artykule prezentujemy Państwu szereg cennych informacji na temat piaskowania betonu. Zapraszamy do wnikliwej lektury! 

 

Piaskowanie – co to takiego?

Piaskowanie to innowacyjny proces technologiczny, który polega na czyszczeniu lub kształtowaniu jakiejkolwiek powierzchni za pośrednictwem materiału ściernego. Jest to proces odbywający się w strumieniu cieczy lub sprężonego powietrza. Piaskowanie często jest porównywane do szlifowania. W wyniku piaskowania czyszczona powierzchnia staje się znacznie bardziej równa, dzięki czemu otrzymuje właściwą szorstkość. Piaskowanie sprawia, że możliwe jest wyczyszczenie zakrzywień oraz trudno dostępnych rogów. Z racji tego, iż w trakcie realizacji procesu piaskowania uderzające drobiny piasku mogą dostawać się do płuc przeprowadzającej ten proces osoby, specjaliści zalecają, aby do tego celu wykorzystywać specjalne ubrania ochronne. Sprawiają one, że pracownik zyskuje stały dopływ świeżego powietrza. Do przeprowadzania procesu piaskowana używa się metali, suchego lodu, śrutu, szkła lub żużla. 

Maszyna do piaskowania – jak to działa? 

Maszyna do piaskowania jest zasilana za pomocą sprężonego powietrza. Jego ciśnienie wynosi w większości przypadków od 3 do 8 bar. Jak ścierniwa wykorzystywany jest śrut staliwny, elektrokorund, piasek, garnet lub kulki szklane. Praca piaskarki jest podzielona na trzy zasadnicze etapy. Pierwszym etapem jest oczyszczanie powierzchni – usuwane są stare powłoki malarskie, rozmaite zanieczyszczenia oraz rdza. Następnym etapem jest ujednolicanie powierzchni. Usuwa się skutki, które poprzedzały obróbkę. Końcowy etap piaskowania to nadawanie powierzchni pożądanej chropowatości. Powierzchnia jest wtedy właściwie przygotowana do tego, aby można było przeprowadzić laminowanie, metalizację lub malowanie. Warto pamiętać o tym, aby usługi piaskowania wykonywać wyłącznie w profesjonalnych, doświadczonych zakładach, w których pracują wykwalifikowani fachowcy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie prace zostaną zrealizowane zgodnie ze sztuką. 

Piaskowanie betonu 

Beton architektoniczny, który poddaje się piaskowaniu, należy rozpocząć od projektowania oraz dobrania składu mieszanki betonowej. W pierwszej kolejności trzeba przewidzieć, jakie kruszywo chcielibyśmy odsłonić w czasie trwania całego procesu. Musimy zastanowić się nad tym, czy będzie to grube kruszywo, drobne, okrągłe czy łamane. O wszystkich tych kwestiach trzeba pamiętać już w trakcie dobierania mieszanki betonowej – dzięki temu piaskowanie betonu przebiegnie bez żadnych komplikacji. Właściwy dobór rodzaju kruszywa oraz piasku i jego proporcji pozwalają na to, aby beton można było kształtować w dowolnie przez siebie wybrany sposób. Największą popularnością cieszą się te mieszanki, które mają składy o ciągłym uziarnieniu.

 

Piaskowanie powierzchni betonowych – jak wygląda?

Kiedy należy przeprowadzić piaskowanie betonu? Tego rodzaju pytania zadaje sobie mnóstwo osób. Wszyscy eksperci podkreślają, że moment, w którym konieczne jest przeprowadzenie procesu piaskowania, powinien wynikać przede wszystkim z ekonomicznych aspektów. Piaskowanie betonu należy przeprowadzić zanim beton osiągnie większość swojej wytrzymałości. Wynosi ona do 72 godzin od momentu wylania elementu. Im później się za to zabierzemy, tym twardszy będzie beton. To z kolei powoduje, że piaskowanie betonu będzie bardziej pracochłonne i czasochłonne. W niektórych sytuacjach dzieje się tak, że procedurę piaskowania betonu z różnych względów należy przeprowadzić w innym, późniejszym terminie. Jest to spowodowane koniecznością zrealizowania innych prac na budowie bądź niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że im szybciej zabierzemy się do pracy, tym piaskowanie betonu potrwa krócej.  Zgodnie z odgórnymi wytycznymi, w trakcie przeprowadzania piaskowania operator jest zobowiązany do tego, aby trzymać dyszę prostopadle do powierzchni oraz w odległości maksymalnej 60 centymetrów. Dokładna odległość dyszy od powierzchni musi być zależna od ciśnienia, twardości betonu oraz wykorzystanego podczas prac materiału. Decydując się na piaskowanie trzeba mieć także świadomość tego, iż ten proces sprawia, że wszystkie niedoskonałości powierzchni stają się bardziej widoczne – mowa tutaj w szczególności o porach oraz pęknięciach.  

 

Piaskowanie drewna 

Inną z dostępnych metod piaskowania jest piaskowanie drewna. Dzięki niej możliwe jest oczyszczenie powierzchni rozmaitych elementów drewnianych oraz desek. Piaskowanie drewna sprawia, że drewno uzyskuje właściwy wygląd i kształt, a struktura jest wyrzeźbiona tak, jak naturalne słoje danego drewna. Przeprowadzenie piaskowania drewna powoduje, że uzyskuje się wyjątkowe i oryginalne efekty estetyczne. Z tego względu omawiana metoda coraz częściej jest wykorzystywana przez różne profesjonalne firmy zajmujące się renowacją starych mebli drewnianych.