Ocieplenie pianą pur

Ocieplenie pianą pur

Ocieplenie pianą pur – co warto wiedzieć? Budynki znajdujące się w naszym kraju, z uwagi na umiarkowany klimat muszą być przygotowane na srogie zimy i gorące lato. Z tego względu izolacje latem muszą ograniczać dostęp ciepłego powietrza przez dach do środka budynku, natomiast zimą zmniejszać wydatki na ogrzewanie. Do tego celu wykorzystuje się takie materiały jak wełna mineralna czy styropian. Rosnącą popularnością cieszy się także nowoczesna pianka PUR. Właściwie wykonana izolacja domu podnosi komfort życia, a przy tym umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości środków finansowych.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Poliuretan to tworzywo składające się z poliolu i izocyjanianu, a więc substancji uzyskiwanych z ropy naftowej. Po wymieszaniu ich z komponentami pomocniczymi dochodzi do reakcji chemicznej. Pianka poliuretanowa uznawana jest za jeden z najefektywniejszych materiałów uszczelniających i izolacyjnych. Poprzez zastosowanie metody natryskowej w krótkim czasie można zaizolować nią cały budynek. Piana PUR jest świetnym wyborem w ociepleniu takich miejsc jak: poddasze użytkowe, dachy, fundamenty, ściany budynków, rurociągi, zbiorniki.

Ocieplenie pianą PUR- jak i kiedy stosować?

Sama aplikacja pianki jest bardzo prostym zabiegiem, zwłaszcza dla profesjonalnych firm zajmujących się izolacją budynków. Fachowiec rozpyla piankę przy użyciu specjalnego pistoletu, który pod ciśnieniem wystrzela ją w miejsce docieplanego obszaru. Materiał ulega znacznemu rozszerzeniu i bardzo szybko uzyskuje swoje właściwości użytkowe. Pracownicy firmy muszą mieć na sobie odzież ochronną oraz maskę tlenową. Na poddaszach wykorzystuje się przede wszystkim piankę otwartokomórkową. Na każdy ocieplany element nakłada się ok. 25 cm piany. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że grubość izolacji zależy od paru kwestii (preferowana skuteczność izolacji, założenia projektowe). Należy pamiętać, aby przed aplikacją piany na poddaszu domu, sprawdzić poziom wilgotności drewna. Jeżeli wskaźnik ukaże wynik powyżej 12, wówczas na pewien czas należy zatrzymać zabieg ocieplania. Wtedy najpierw należy osuszyć powierzchnie dachowe poprzez użycie piecu. Po ich wysuszeniu można znowu przystąpić do procesu nakładania piany. W trakcie izolacji poddasza ważne jest to, żeby piana poliuretanowa pokryła szczelnie całą ocieplaną powierzchnię. Stolarka okienna musi być zabezpieczona, aby nie doszło do jej zabrudzenia.

Ocieplenie pianą PUR – najczęstsze błędy

Ocieplenie pianą purBrak profesjonalizmu ekipy zajmującej się nakładaniem materiału izolacyjnego może znacząco zmniejszyć jego skuteczność. Osoba decydująca się na ocieplenie poddasza czy innej części budynku powinna skorzystać z usługi profesjonalnej i doświadczonej na rynku firmy. Ponadto, dobrze, jeśli inwestor posiada, chociażby podstawową wiedzę na temat technologii izolacji metodą natryskową. Dobrze jest też wiedzieć, czy różni się piana zamkniętokomórkowa od otwartokomórkowej i gdzie te dwa rozwiązania znajdują zastosowanie. Inwestor musi też świadomość tego, jaka grubość ocieplenia będzie mu faktycznie niezbędna. Co ważne, natrysk nie może być przeprowadzany zbyt szybko. Prędkość niewykonywanych prac wcale nie świadczy o ich wysokiej jakości. Ocieplenie poddasza z dachem dwuspadowym będzie zajmowało inny czas, aniżeli położenie na dachu kopertowym.

Jaki jest koszt ocieplenia domu pianką poliuretanową?

Koszt aplikacji pianki poliuretanowej zależy przede wszystkim od konstrukcji budynki. Czynności przeprowadzane są o wiele szybciej w przypadku dużych i prostych powierzchni. Inaczej prace wyglądają, jeśli chodzi o miejsca bardziej nietypowe, nierówne, z zakamarkami. Co ważne, przed nałożeniem materiału izolacyjnego niezbędne jest ochronienie takich powierzchni, jak stolarka okienna. Dokonując kosztorysu prac, należy też wziąć pod uwagę ich stopień skomplikowania, jak i konieczność docierania ze sprzętem i aplikatorem w przestrzenie trudno dostępne. Ocieplenie budynku musi być przeprowadzone dokładnie i rzetelnie. Pomimo wysokich cen wykonania tego rodzaju izolacji, jest to jednak rozwiązanie jak najbardziej opłacalne. Poniesiony koszt zwraca się, dzięki oszczędności energii zużywanej na ogrzewanie. Ceny takiej usługi są różne, w zależności od danego regionu, specyfiki ocieplanej przestrzeni, grubości i rodzaju pianki. Koszt ocieplenia pianą PUR na poddaszu https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ 100 m2 o grubości 15-20 cm waha się od 44 zł za m2 do 76 zł za m2.

Czy warto ocieplać poddasze pianką poliuretanową?

Izolacja natryskowa pianką poliuretanową https://ocieplanie-dachow.com.pl/ jest dosyć nowym rozwiązaniem, które już zyskało wielu zwolenników. Materiał ten skutecznie zabezpiecza budynek przed wychłodzeniem oraz nagrzaniem, a przy tym zapewnia wyciszenie. Jest paroprzepuszczalna, a więc nie doprowadza do gromadzenia się wilgoci. Ocieplenie przy użyciu pianki jest tańszą propozycją, a przy tym pod pewnymi względami przewyższającą klasyczną wełnę czy styropian. Izolacja poddasza pianką poliuretanową jest sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet 30 procent. Materiał ten jest też przyjazny dla środowiska i co ważne, nie powoduje żadnych alergii.