Montaż paneli fotowoltaicznych – gdzie najlepiej umieścić instalację? Fotowoltaika to coraz popularniejsze rozwiązanie które nie tylko pozwala optymalizować rachunki za prąd, ale przede wszystkim pozyskiwać go z naturalnych źródeł, co ma bardzo dobry wpływ na środowisko. Wbrew pozorom zakupienie całej instalacji nie jest aż tak dużym wydatkiem, szczególnie kiedy korzysta się z dopłat w ramach funduszu europejskiego. Jakie możliwości montażu ma inwestor, i gdzie najlepiej umieścić panele fotowoltaiczne?
Co to jest fotowoltaika i jak działa?
Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to obecnie jedna z najważniejszych kwestii którą interesować się powinien każdy miłośnik przyrody. Sztucznie wytwarzany prąd i elektrownie mają katastrofalny wpływ na kondycję środowiska, a fotowoltaika całkowicie rozwiązuje ten problem. Instalacja fotowoltaiczna to zestaw specjalnych paneli które absorbują promienie słoneczne, by następnie przekształcić je w prąd elektryczny. Odpowiednia ilość zamontowanych paneli słonecznych może zapewnić wystarczającą ilość prądu dla domostwa prywatnego bądź nawet całego zakładu przemysłowego, dzięki czemu zapotrzebowanie prądu z elektrowni całkowicie znika. Ogniwa fotowoltaiczne które znajdują się w panelach doskonale absorbują energię słoneczną, nawet Jest to dość kosztowna inwestycja, jednak w perspektywie upływu lat zdecydowanie się opłaca. W Polsce od kilku już lat można zaobserwować dużą ilość paneli słonecznych montowanych zarówno na dachach domów, jak i na specjalnych konstrukcjach wspierających, np. w ogrodzie. Instalacje fotowoltaiczne są kosztowne, jednak istnieje możliwość skorzystania ze specjalnych dotacji które pokrywają część kosztów inwestycji. Jest to rozwiązanie które jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim bardzo ekonomiczne dla kieszeni inwestora, przez co coraz więcej osób decyduje się na zakup instalacji oraz jej montaż. Obecnie w Polsce funkcjonuje setki firm które zajmują się zarówno instalacją jak i doradztwem z zakresu fotowoltaiki, dlatego zdecydowanie warto powierzyć tę kwestię fachowcom. To, jaka cena fotowoltaiki ostatecznie pojawi się do zapłacenia w dużej mierze zależy od ilości paneli, jak również kosztowności montażu zleconej firmie zewnętrznej.
Lokalizacja paneli ma znaczenie?
Po zakupie instalacji fotowoltaicznej pozostaje jeszcze kwestia ich odpowiedniego zainstalowania. Lokalizacja ich ma wielki wpływ na efektywność produkcji prądu elektrycznego, dlatego panele powinny być skierowane najlepiej na południowy wschód, dzięki czemu ich wydajność względem absorbowania energii słonecznej wzrośnie. Dodatkową kwestią w jakiej należy podjąć decyzję pozostaje montaż na dachu bądź na gruncie – jest to wybór indywidualny, pokierowany powinien być głównie osobistymi preferencjami. Nie ma znaczenia to, gdzie zostaną one umieszczone, ponieważ najważniejszy pozostaje kierunek, w jakim są zwrócone. Niektórzy z braku miejsca na dachu przez obecność okien na poddaszu czy komina rezygnują z umieszczenia instalacji fotowoltaicznej w tym miejscu, zamiast tego gospodarują miejsce na działce i ustawiają odpowiednią konstrukcję. Panel fotowoltaiczny działa tak samo bez względu na to, czy jest na dachu czy na konstrukcji na ziemi, ważne by skierowany do słońca mógł absorbować energię słoneczną. Panele słoneczne są jednocześnie tak nowocześnie skonstruowane, że nie psują wizualnej strony domu, przez co dobrze komponują się praktycznie na każdym dachu. Konstrukcja naziemna która utrzymuje panele solarne w miejscu również jest dość klasyczna, jednak zabiera miejsce na działce, co może być dość uciążliwe i niepraktyczne w dłuższym rozrachunku, dlatego na to rozwiązanie warto decydować się tylko wtedy, gdy mamy dużą działkę i wystarczającą ilość miejsca, by nie odczuć ich obecności.
Które rozwiązanie ostatecznie wybrać?
Każde rozwiązanie pozostaje korzystne, jeżeli spełnia warunki i założenia inwestora. Bez względu na to, na którą opcję ostatecznie się zdecydujemy, obie są korzystne dla efektywności całej instalacji fotowoltaicznej. Pierwszym krokiem do odpowiedniego wyboru miejsca na montaż paneli solarnych jest ocena wystarczającej ilości miejsca na dachu – dzięki montażowi w tym miejscu nie będziemy musieli dodatkowo wydawać pieniędzy na instalację podtrzymującą panele na ziemi. Kolejno warto ocenić swoje możliwości finansowe oraz to, czy możemy pozwolić sobie na montaż paneli słonecznych na gruncie na swojej działce. Małe i wąskie działki nie sprawdzą się tak dobrze przy fotowoltaice, ponieważ wtedy mogą pozostawać w cieniu przez większość dnia, a to odbije się na ich efektywności w produkowaniu energii elektrycznej. Warto również zaznaczyć, że montaż na dachach to najoptymalniejsza opcja dla inwestora, ponieważ nie odczuwa on zupełnie zagospodarowania miejsca przez panele, jako że znajdują się one w miejscu praktycznie nieużytkowanym. Jeżeli w najbliższej przyszłości nie planujemy zmiany dachu, to panele słoneczne doskonale sprawdzą się na jego powierzchni. Wybór pozostaje kwestią indywidualną, ale warto rozważyć obie opcje, by ostatecznie był on słuszny.