Kremacja zwierząt – co to jest?

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Stały się nieodłącznym elementem naszego życia, najpierw jako źródło pożywienia, transportu. Zwierzęta domowe takie jak psy i koty pomagały w utrzymaniu zapasów polując na drobne gryzonie, brały udział w polowaniach, dawały poczucie bezpieczeństwa pilnując domów. Z biegiem lat zwierzęta zaczęły stawać się częściami naszych rodzin i pełnoprawnymi ich członkami. Już dzieci znają frazę „pies to najlepszy przyjaciel człowieka”. Niestety czworonożni przyjaciele żyją o wiele krócej od nas. Gdy przychodzi moment na trudne pożegnanie, często pojawia się pytanie, co dalej. 

Kwestie prawne 

Według polskiego prawa, ciał zwierząt, zarówno gospodarskich, jak i towarzyszących nie wolno pochować w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Właściciel po pożegnaniu ze swoim pupilem może zdecydować się na kilka rozwiązań. Jednym z nich jest pochówek na dopiero pojawiających się w Polsce, specjalnych cmentarzach dla zwierząt. Pochowane może zostać ciało zwierzęcia lub jego prochy. Tutaj zazębia nam się to z drugą możliwością, jaką jest kremacja zwierząt. Usługę tę świadczą pojawiające się na rynku krematoria dla zwierząt

Na czym polega kremacja? 

Kremacja zwierząt to procedura, w trakcie której ciało czworonoga zostaje spopielone w specjalnym piecu. Piece krematoryjne to specjalistyczne urządzenia, mogące nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur, pozwalających na spopielenie tkanek. Zwykle odbywa się to w kilku etapach, w temperaturze 850 i następnie 1300 stopni Celsjusza. Pod koniec całego procesu uzyskany zostaje drobny proch. 

Jakie są rodzaje kremacji zwierząt? 

Kremacja przeprowadzona może zostać w różny sposób. Opiekun decydujący o poddaniu kremacji psa lub kota może wybrać pomiędzy kremacją grupową, lub indywidualną. W czasie kremacji grupowej, w piecu krematoryjnym dla zwierząt, będą też inne ciała. Po przeprowadzonej kremacji grupowej nie ma możliwości rozdzielenia prochów różnych zwierząt, dlatego opiekun decydujący się na grupową kremację kota http://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-kolobrzeg/ lub psa musi pamiętać, że nie będzie miał możliwości odebrania prochów podopiecznego. Jeżeli jest to dla niego ważne, to idealnym rozwiązaniem będzie kremacja indywidualna. W trakcie indywidualnej kremacji psa, w komorze kremacyjnej umieszczony zostanie tylko jeden zwierzak. Dzięki temu po spopieleniu ciała będzie możliwość umieszczenia prochów w specjalnej urnie, którą właściciel może odebrać. 

Co mogę zrobić z prochami po kremacji psa? 

Przed odbiorem prochów, opiekun może zwykle wybrać urnę, w której zostaną one umieszczone. Krematoria dla zwierząt oferują bardzo wiele różnych modeli i trzeba przyznać, że niektóre z nich wyglądają niezwykle dyskretnie. Urnę z prochami można schować lub postawić w wybranym miejscu w domu, tutaj szczególnie te bardzo ozdobne, często wyglądające jak figurki mogą stać się ozdobą domu właściciela, która będzie zawsze przypominała o ukochanym zwierzaku. Urnę można też złożyć na wspomnianym cmentarzu dla zwierząt lub we własnym ogródku. 

Czy mogę być obecny w czasie kremacji kota? 

Nie ma możliwości uczestniczenia bezpośrednio w kremacji zwierząt, jednak istnieje możliwość pożegnania ukochanego czworonoga bezpośrednio przed nią. Jeśli zdecydujemy się na kremację indywidualną, większość firm zajmujących się kremacją zwierząt pozwala na obecność opiekuna w czasie specjalnie przygotowanej ceremonii pożegnalnej. W jego trakcie ciało zwierzęcia przygotowanego do kremacji jest ułożone w specjalnym pomieszczeniu, gdzie opiekun i rodzina ma możliwość pożegnać się z nim, zanim symbolicznie wyruszy on w dalszą podróż. Ceremonię pożegnania przed kremacją kota https://animaleden.pl/uslugi/ lub psa mogą mieć dla opiekunów ogromne znaczenie i pomóc poradzić sobie ze stratą członka rodziny. Następnie po pożegnaniu zwierzak zabierany jest do pomieszczenia, gdzie znajduje się piec krematoryjny i przebiega cały proces. 

Jak znaleźć krematorium dla zwierząt? 

Zwierzęta domowe najczęściej odchodzą w lecznicach weterynaryjnych, gdy w wyniku pogarszającego się stanu zdrowia, opiekun wraz z lekarzem podejmuje decyzję o eutanazji. Coraz więcej klinik i przychodni weterynaryjnych nawiązuje współpracę z firmami świadczącymi usługi kremacji zwierząt. Wtedy oprócz standardowego pozostawienia ciała pupila w klinice do utylizacji lub kremacji, opiekun może podjąć decyzję o kremacji indywidualnej. Firma posiadająca krematorium dla zwierząt http://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-koszalin odbierze wtedy zwierzaka bezpośrednio z lecznicy. Jeśli jednak nasz pies lub kot odszedł w domu, lub w innych okolicznościach albo klinika, z której usług korzystaliśmy nie współpracuje z żadnym krematorium dla zwierząt, które oferuje kremację indywidualną, to nadal nic straconego. Większość krematoriów odbiera zwierzaki też z domów właścicieli. 

Dlaczego kremacja zwierząt jest ważna? 

Pierwszą sprawą jest możliwość przeprowadzenia wszystkiego zgodnie z literą prawa, bez ryzyka jakie stwarza pochowanie ciała zwierzaka we własnym ogródku. Drugą, możliwe, że o wiele ważniejszą kwestią, jest zapewnienie godnego pożegnania zwierzętom, które często przez lata były członkami rodziny i wiernymi towarzyszami. Koi to często złamane serca ich opiekunów i pomaga poradzić sobie ze stratą i żałobą, z którą muszą się zmierzyć.