Kremacja zwierząt – co to jest?

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Stały się nieodłącznym elementem naszego życia, najpierw jako źródło pożywienia, transportu. Zwierzęta domowe takie jak psy i koty pomagały w utrzymaniu zapasów polując na drobne gryzonie, brały udział w polowaniach, dawały poczucie bezpieczeństwa pilnując domów. Z biegiem lat zwierzęta zaczęły stawać się częściami naszych rodzin i pełnoprawnymi ich członkami. Już dzieci znają frazę „pies to najlepszy przyjaciel człowieka”. Niestety czworonożni przyjaciele żyją o wiele krócej od nas. Gdy przychodzi moment na trudne pożegnanie, często pojawia się pytanie, co dalej. 

Kwestie prawne 

Według polskiego prawa, ciał zwierząt, zarówno gospodarskich, jak i towarzyszących nie wolno pochować w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Właściciel po pożegnaniu ze swoim pupilem może zdecydować się na kilka rozwiązań. Jednym z nich jest pochówek na dopiero pojawiających się w Polsce, specjalnych cmentarzach dla zwierząt. Pochowane może zostać ciało zwierzęcia lub jego prochy. Tutaj zazębia nam się to z drugą możliwością, jaką jest kremacja zwierząt. Usługę tę świadczą pojawiające się na rynku krematoria dla zwierząt

Na czym polega kremacja? 

Kremacja zwierząt to procedura, w trakcie której ciało czworonoga zostaje spopielone w specjalnym piecu. Piece krematoryjne to specjalistyczne urządzenia, mogące nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur, pozwalających na spopielenie tkanek. Zwykle odbywa się to w kilku etapach, w temperaturze 850 i następnie 1300 stopni Celsjusza. Pod koniec całego procesu uzyskany zostaje drobny proch. 

Jakie są rodzaje kremacji zwierząt? 

Kremacja przeprowadzona może zostać w różny sposób. Opiekun decydujący o poddaniu kremacji psa lub kota może wybrać pomiędzy kremacją grupową, lub indywidualną. W czasie kremacji grupowej, w piecu krematoryjnym dla zwierząt, będą też inne ciała. Po przeprowadzonej kremacji grupowej nie ma możliwości rozdzielenia prochów różnych zwierząt, dlatego opiekun decydujący się na grupową kremację kota lub psa musi pamiętać, że nie będzie miał możliwości odebrania prochów podopiecznego. Jeżeli jest to dla niego ważne, to idealnym rozwiązaniem będzie kremacja indywidualna. W trakcie indywidualnej kremacji psa, w komorze kremacyjnej umieszczony zostanie tylko jeden zwierzak. Dzięki temu po spopieleniu ciała będzie możliwość umieszczenia prochów w specjalnej urnie, którą właściciel może odebrać. 

Co mogę zrobić z prochami po kremacji psa? 

Przed odbiorem prochów, opiekun może zwykle wybrać urnę, w której zostaną one umieszczone. Krematoria dla zwierząt oferują bardzo wiele różnych modeli i trzeba przyznać, że niektóre z nich wyglądają niezwykle dyskretnie. Urnę z prochami można schować lub postawić w wybranym miejscu w domu, tutaj szczególnie te bardzo ozdobne, często wyglądające jak figurki mogą stać się ozdobą domu właściciela, która będzie zawsze przypominała o ukochanym zwierzaku. Urnę można też złożyć na wspomnianym cmentarzu dla zwierząt lub we własnym ogródku. 

Czy mogę być obecny w czasie kremacji kota? 

Nie ma możliwości uczestniczenia bezpośrednio w kremacji zwierząt, jednak istnieje możliwość pożegnania ukochanego czworonoga bezpośrednio przed nią. Jeśli zdecydujemy się na kremację indywidualną, większość firm zajmujących się kremacją zwierząt pozwala na obecność opiekuna w czasie specjalnie przygotowanej ceremonii pożegnalnej. W jego trakcie ciało zwierzęcia przygotowanego do kremacji jest ułożone w specjalnym pomieszczeniu, gdzie opiekun i rodzina ma możliwość pożegnać się z nim, zanim symbolicznie wyruszy on w dalszą podróż. Ceremonię pożegnania przed kremacją kota lub psa mogą mieć dla opiekunów ogromne znaczenie i pomóc poradzić sobie ze stratą członka rodziny. Następnie po pożegnaniu zwierzak zabierany jest do pomieszczenia, gdzie znajduje się piec krematoryjny i przebiega cały proces. 

Jak znaleźć krematorium dla zwierząt? 

Zwierzęta domowe najczęściej odchodzą w lecznicach weterynaryjnych, gdy w wyniku pogarszającego się stanu zdrowia, opiekun wraz z lekarzem podejmuje decyzję o eutanazji. Coraz więcej klinik i przychodni weterynaryjnych nawiązuje współpracę z firmami świadczącymi usługi kremacji zwierząt. Wtedy oprócz standardowego pozostawienia ciała pupila w klinice do utylizacji lub kremacji, opiekun może podjąć decyzję o kremacji indywidualnej. Firma posiadająca krematorium dla zwierząt odbierze wtedy zwierzaka bezpośrednio z lecznicy. Jeśli jednak nasz pies lub kot odszedł w domu, lub w innych okolicznościach albo klinika, z której usług korzystaliśmy nie współpracuje z żadnym krematorium dla zwierząt, które oferuje kremację indywidualną, to nadal nic straconego. Większość krematoriów odbiera zwierzaki też z domów właścicieli. 

Dlaczego kremacja zwierząt jest ważna? 

Pierwszą sprawą jest możliwość przeprowadzenia wszystkiego zgodnie z literą prawa, bez ryzyka jakie stwarza pochowanie ciała zwierzaka we własnym ogródku. Drugą, możliwe, że o wiele ważniejszą kwestią, jest zapewnienie godnego pożegnania zwierzętom, które często przez lata były członkami rodziny i wiernymi towarzyszami. Koi to często złamane serca ich opiekunów i pomaga poradzić sobie ze stratą i żałobą, z którą muszą się zmierzyć.