Komputer- w jaki sposób jest zbudowany?

Komputery to niesamowite urządzenia. Wraz z postępem czasu producenci starają się tworzyć coraz to wydajniejsze modele, wszystko po to, aby stać się bezkonkurencyjną firmą i tym samym czerpać większe profity. Nie da się ukryć, że wyręczają nas one w wielu codziennych czynnościach. Opłacamy rachunki z pomocą internetu, robimy zakupy online, gramy w gry, słuchamy muzyki lub oglądamy filmy. Dla innych natomiast jest to podstawowe narzędzie pracy. Informatycy, księgowi, biznesmeni- ciężko sobie wyobrazić wykonywanie niektórych czynności bez tego niesamowitego urządzenia.

Z czego zbudowany jest komputer?

Wielu początkujących użytkowników nie do końca potrafi zrozumieć budowę komputera. Jak to jest możliwe, że tyle drobnych elementów połączonych w całość jest w stanie spowodować rozruch urządzenia? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zamontowanie podstawowych podzespołów takich jak procesor, karta graficzna, płyta główna, karta dźwiękowa, karta sieciowa, zasilacz. Są to podstawowe części, bez których w wielu przypadkach nie jest możliwe prawidłowe działanie laptopa czy notebooka.

Za co odpowiadają najważniejsze podzespoły w komputerze?

Procesor, inaczej nazywany mózgiem komputera lub CPU, odpowiada za przetwarzanie wszelkich procesów, zarówno tych prostych jak i bardzo zaawansowanych. Koordynuje również pracą wszystkich podzespołów. Najnowsze egzemplarze posiadają niesamowitą moc obliczeniową, co powoduje wykonywanie najbardziej skomplikowanych obliczeń matematycznych w ciągu kilku sekund. Nie jest ciężko opisać budowę tego podzespołu, jego wygląd jest dość charakterystyczny i w znaczący sposób odróżnia się od pozostałych części. Najczęściej jest to kwadrat o niewielkich rozmiarach. Z jednej strony zauważalna jest zwykła blaszka, na której możemy zaobserwować nazwę oraz logo producenta, a z drugiej często występujące, wystające elementy, które przypominają drobne igiełki. Podczas jego wyboru zwracamy uwagę na takie informacje jak ilość rdzeni, taktowanie oraz architekturę (32 bity lub 64 bity).

Kolejnym istotnym wyposażeniem komputera jest karta graficzna. Dzięki niej mamy możliwość obserwowania obrazu na naszym monitorze. Jej wydajność jest bardzo istotna przede wszystkim dla fanatyków gier komputerowych. Od niej bowiem zależy jakość oraz płynność grafiki w środowisku 3D. Z reguły dzielimy ją na dwa rodzaje: zintegrowane oraz dedykowane. Te pierwsze są idealne do podstawowych czynności typu oglądania filmów lub przeglądania stron internetowych. Karty graficzne dedykowane są natomiast montowane w gnieździe naszej płyty głównej. Mają zdecydowanie lepsze parametry niż zintegrowane, dlatego najczęściej używamy ich w przypadku korzystania z wymagających programów lub gier. Do najpopularniejszych modeli, które są doskonale znane zaawansowanym użytkownikom, należą AMD Oraz NVIDIA.

Karta dźwiękowa odtwarza, przetwarza oraz nagrywa dźwięki. Umożliwia również podłączenie dodatkowych komponentów, m.in. głośników, mikrofonu, wzmacniacza, słuchawek lub innych urządzeń audio posiadających odpowiednie wejście. Jest niezwykle ważnym elementem, nikt bowiem nie wyobraża sobie korzystania z komputera bez możliwości odsłuchiwania muzyki lub innych dźwięków. Coraz większą popularność zyskują również zewnętrzne karty dźwiękowe. Są podłączane przez port USB i działają na takiej samej zasadzie, co zwykłe karty dźwiękowe. Doskonale sprawdzą się w sytuacji, kiedy zabraknie nam miejsca do podłączenia pozostałych urządzeń audio lub w przypadku, kiedy wejście jack 3,5 ulegnie awarii. Ich koszt jest niski, dlatego stanowią świetne alternatywne rozwiązanie wielu problemów.

Kolejnym ważnym elementem w budowie naszego komputera jest zasilacz. Urządzenie to dopasowuje dostępne napięcie do wymagań zasilanego urządzenia. Możemy wyróżnić zasilacze liniowe, impulsowe oraz beztransformatorowe. Jest to bardzo istotny podzespół, dlatego warto dokładnie zastanowić się, który model będzie najbardziej odpowiedni do naszych pozostałych części. Wiele osób bagatelizuje jego przemyślany wybór, gdyż zazwyczaj nie wzbogaca komputera pod względem wydajności. Jednakże zasilacze lepszej jakości, gwarantują dłuższe funkcjonowanie wszystkich komponentów.

Jak to możliwe, że możemy korzystać z internetu?

Temat ten jest obszerny, gdyż mamy możliwość połączenia się z internetem na dwa sposoby- za pomocą kabla oraz bezprzewodowo na odległość. Odpowiedzialnym za to urządzeniem jest karta sieciowa, w którą to w dzisiejszych czasach wyposażony jest każdy model. Umożliwia odczytywanie wszelkich sygnałów i przetwarzanie ich w odpowiedni sposób, efektem czego jest możliwość przeglądania stron internetowych. Większość komputerów przenośnych wyposażonych jest również w moduł WiFi. To właśnie on gwarantuje nam bezprzewodowe połączenie z internetem. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stają się również zewnętrzne karty sieciowe, działające na identycznej zasadzie, co te, wewnątrz obudowy. Podłączamy je za pomocą złącza USB. Jest to alternatywne rozwiązanie dla urządzeń, nie mających możliwości połączenia się w sposób bezprzewodowy.