
Jak zwalczyć potliwość stóp latem? Lato to czas, w którym chętnie zmieniamy zabudowane, cięższe buty na lekkie i przewiewne, tym samym dając stopom odetchnąć. W tym jakże wskazanym letnim przejściu przeszkodą może okazać się powszechnie pojawiający się szczególnie w cieplejszych miesiącach problem, jakim jest nadmierna potliwość stóp. Jest to nieprawidłowość, która skutecznie uprzykrza codzienne życie i korzystanie z uroków wakacyjnych miesięcy. Jak więc zwalczyć potliwość stóp latem?
Potliwość stóp – czym jest i skąd się bierze?
Nadpotliwość stóp, nazywana z łaciny hiperhydrosis, to dolegliwość, która – jak sama nazwa wskazuje – polega na nadmiernej produkcji potu przez organizm. Nadpotliwość może dotykać zarówno całego ciała, jak i poszczególnych jego części, na przykład stóp. Nadprogramowa produkcja potu niesie za sobą szereg konsekwencji; niekorzystnie wpływa na estetykę stóp oraz pewność siebie i samopoczucie chorego. Może prowadzić także do pojawienia się bolesnych zaczerwienień i pęcherzy. Skóra stóp potliwych nierzadko także ulega łuszczeniu, jest nadmiernie zmiękczona, przesuszona i wrażliwa.

Skąd bierze się problem nadmiernej potliwości stóp? Przyczyn tej dolegliwości może być kilka. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, które stanowią aż 40% wszystkich przypadków. Ponadto dolegliwość ta spowodowana może być również nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz zaburzeniami hormonalnymi. Nadpotliwość stóp towarzyszy również przewlekłym schorzeniom, takim jak chociażby cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Innymi przyczynami stojącymi za problemem mogą być nieodpowiednia i nieumiejętna pielęgnacja stóp, chodzenie w zbyt ciasnych butach i złej jakości skarpetach. Do pojawienia się dolegliwości przyczynić się może również nieprawidłowa dieta, nadmierny stres i niezdrowy tryb życia.
Jak łatwo można zauważyć, za problemem nadpotliwości stóp stać może co najmniej kilka różnych przyczyn. Dlatego też tak ważne jest umiejętne, odpowiednie rozpoznanie nie tylko samej dolegliwości, ale także jej źródeł. Dzięki temu możliwe jest bowiem staranne i w pełni dopasowane wybranie ścieżki leczenia i pielęgnacji stóp.
Nadpotliwość stóp – pomocne preparaty

Nadpotliwość stóp to problem stosunkowo często występujący, a jednocześnie uciążliwy i wstydliwy. Na szczęście na rynku znaleźć można wiele wysokiej jakości produktów pomocnych w walce z dolegliwością. Powinny one zostać zalecone i wybrane przez specjalistę podologa. Najlepiej jest korzystać z w pełni profesjonalnych preparatów, na przykład produktów ze specjalistycznej hurtowni podologicznej; popularne kosmetyki drogeryjne mogą nie być tak skuteczne.
Produktem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest deo-balsam marki Pedibaehr. Jest to profesjonalny, podologiczny balsam do stóp, którego skład wzbogacony został o farnesol. Dzięki niemu balsam skutecznie minimalizuje objawy nadpotliwości stóp. Co więcej, dzięki obecności alantoiny czy pantenolu w składzie, balsam ten głęboko nawilża skórę stóp i pielęgnuje ją.
Osoby borykające się z problemem nadmiernej potliwości powinny także wypróbować kolejny produkt marki Pedibaehr, jakim jest krem z olejkiem miętowym o właściwościach odświeżająco-nawilżających. Doskonale nawilża, odświeża, a także usuwa nieestetyczne zrogowacenia skóry. Dzięki obecności olejku miętowego przyjemnie odświeża i chłodzi stopy, co pożądane jest szczególnie w upalne, letnie dni. Olejek skutecznie wspiera również proces regeneracji wrażliwej, uszkodzonej skóry stóp.
Profesjonalnymi produktami codziennego użytku, które mogą okazać się wyjątkowo pomocne w walce z nadmierną potliwością stóp, są antyperspiranty, odświeżacze i pudry. Przykładem produktu, na który warto zwrócić uwagę, jest puder do butów i stóp Asepta, wzmocniony dodatkowym, antybakteryjnym działaniem.
Leczenie nadpotliwości stóp
Dostępne na rynku profesjonalne produkty pielęgnacyjne to rozwiązanie, z którego warto skorzystać. W wielu przypadkach odpowiednie ich użycie, po uprzedniej konsultacji ze specjalistą, może okazać się bardzo pomocne. Jeśli jednak doraźne środki nie przynoszą pożądanych rezultatów, warto zastanowić się nad poddaniem się fachowemu leczeniu podologicznemu. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą na chwilę obecną metodą terapii problemu nadpotliwości stóp jest jonoforeza. Jest to zabieg polegający na zanurzaniu stóp pacjenta w wodzie, przez którą następnie przepuszcza się prąd galwaniczny o dopasowanym i stopniowo zwiększanym napięciu. Jonoforeza powinna być powtórzona od 10 do 12 razy, w odstępie kilku dni. Zabieg ten prowadzi do zmniejszenia się aktywności gruczołów potowych stóp, a co za tym idzie – także ograniczenia ich potliwości. Efekt leczenie utrzymuje się przez kilka lat, po tym czasie terapię należy powtórzyć.
Po zakończeniu terapii nadpotliwości metodą jonoforezy warto regularnie stosować także profesjonalne kosmetyki i preparaty, pomocne w odpowiedniej pielęgnacji stóp, a także w profilaktyce, zmniejszającej ryzyko szybkiego nawrotu dolegliwości.
Polecamy : |
https://zgy.pl/jaka-klamre-na-wrastajace-paznokcie-wybrac/ |
https://www.aid.edu.pl/jak-nie-zarazic-sie-grzybica-paznokci/ |
https://www.bots24.pl/jak-pozbyc-sie-kurzajki/ |