Jak załatwić rozwód? Co roku w Polsce odbywa się około 200 tysięcy ślubów. Niestety, wszystkie statystyki wskazują również, iż z roku na rok coraz częściej dochodzi także do rozwodów. Rozwody dotykają około 30% wszystkich zawartych małżeństw. Każdy z nas ma z pewnością w swojej rodzinie kogoś, kto w ostatnim czasie brał rozwód. Na czym polega różnica między separacją a rozwodem? Co trzeba zrobić, aby móc wnieść pozew o rozwód? Na wszystkie powyższe pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Skąd biorą się rozwody?
Dwoje zakochanych ludzi często patrzy na siebie przez różowe okulary. Dopiero po pewnym czasie dostrzega się wady swojej bliskiej osoby, co po pewnym czasie w związku małżeńskim może doprowadzić do powstawania wielu nieporozumień. Zawarciu małżeństwa towarzyszy cała masa rozmaitych skutków prawnych. Każde małżeństwo może jednak ulec rozwiązaniu. W ostatnich latach rozwody są prawdziwą plagą. Małżonkowie wolą w szybki sposób zakończyć swoje małżeństwo niż “męczyć się” przez resztę swojego życia z daną osobą. Z czego wynikają rozwody? Jaka jest definicja tego pojęcia?
Rozwód – co to takiego?
Rozwody to zakończenie ważnych związków małżeńskich z wykorzystaniem prawnej drogi sądowej. Rozwiązanie małżeństwa może być spowodowane właśnie rozwodem, śmiercią jednego ze współmałżonków bądź unieważnieniem małżeństwa. Prawna definicja rozwodu znajduje się w artykule 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Znajdziemy w nim informację, że “jeśli między małżonkami następują całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, oboje małżonków może żądać, aby dany sąd zakończył ich małżeństwo przez rozwód”.
Czym różnią się rozwody od separacji?
Czym różnią się rozwody od separacji? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób borykających się z problemami w swoim związku małżeńskim. Warto wiedzieć, że niezwykle często rozwód w https://klimkowski-kancelaria.pl/220/rozwody-lodz są mylone separacjami nawet wśród początkujących prawników. Wszystko to uwarunkowane jest tym, iż w definicji tych dwóch pojęć zamienione jest tylko jedno słowo. To jedno słowo robi jednak ogromną różnicę.
Separacje polegają na tym, że w danym małżeństwie doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. W sytuacji, gdy sąd orzeka separację, a rozpad pożycia nie jest trwały, wówczas jest duża szansa, na to, że małżonkowie powrócą do wspólnego życia. Z tego względu w wielu przypadkach separacja orzekana jest przed wydaniem decyzji przez sąd o rozwodzie. W tym czasie małżonkowie mają odpowiednio dużo czasu na to, aby przemyśleć dalsze decyzje co do swojego związku małżeńskiego. Separacja małżeńska w żaden sposób nie kończy małżeństwa, dlatego małżonkowie nie mogą wówczas wchodzić ponownie w nowy związek małżeński.
Jakie są przesłanki do ubiegania się o rozwód?
Rozwody to trwałe i zupełne rozkłady pożycia w związku małżeńskim. Te przesłanki w bardzo wnikliwy sposób są badane przez sąd podczas przeprowadzanego postępowania rozwodowego. Pojęcia wyżej wymienione, czyli trwały i zupełny są bardzo nieostre, przez co można interpretować je na ogromną ilość różnorodnych sposobów. Orzecznictwo oraz doktryna wykształciły całą masę sposobów na ich prawidłowe interpretowanie. Z zupełnym rozkładem pożycia mamy do czynienia, kiedy zostają zerwane wszystkie więzi łączące dwojga małżonków. Za powyższe więzi uznaje się więź fizyczną, uczuciową oraz gospodarczą.

Trwały rozkład pożycia małżeńskiego ocenia się zazwyczaj biorąc pod uwagę doświadczenia życiowe małżonków. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy można przypuszczać, iż małżonkowie zdecydują się na powrót do wspólnego pożycia. Trzeba jednak oczywiście pamiętać o tym, iż życie zawsze może pisać bardzo różne scenariusze, a sądy w bardzo elastyczny sposób mogą podchodzić do interpretacji wyżej wymienionych przesłanek.
Niezwykle ważna informacja jest taka, że do orzeczenia rozwodu między małżonkami nie jest potrzebna zgoda jednego z nich. Oczywiście jest to jedna z wielu przesłanek branych pod uwagę przez sąd, jednak sędzia bierze pod uwagę przede wszystkim, czy doszło do trwałego rozpadu więzi między nimi. Z tego względu, jeżeli jeden z małżonków mówi usilnie, że “nie da rozwodu”, może zdziwić się, gdy sprawy przybiorą zupełnie inny bieg.
- prawnik Saska Kępa
- cena adwokata za podział majątku w Warszawie
- podział majątku kancelaria w Warszawie
Kiedy sądy nie orzekną rozwodu? O tym powinieneś pamiętać!
W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajdziemy również wiele informacji o tym, w jakich okolicznościach rozwody nie są udzielane. Są to specjalne przesłanki wykluczające całkowicie orzeczenie rozwodu. Sądy nie orzekają rozwodów, jeżeli:
- przez rozwody rodziców mogłyby ucierpieć małoletnie dzieci,
- rozwód chce uzyskać wyłącznie ten małżonek, który jest osobą winną pełnego rozkładu pożycia. Wyjątkiem od tej przesłanki jest oczywiście sytuacja, w której drugi małżonek udziela na to zgody;
- w przypadku, gdy z innych względów wydanie decyzji o udzieleniu rozwodu byłoby uznane za sprzeczne z powszechnie obowiązującymi zasadami współżycia społecznego.
Jak widać, ilość przesłanek do nie orzeczenia rozwodu przez sąd jest stosunkowo duża.
Polecamy:
- kancelarie prawnicze Gdańsk https://klimkowski-kancelaria.pl/230/kancelaria-prawna-gdansk
- prawnik rozwód Gdańsk https://klimkowski-kancelaria.pl/221/rozwody-gdansk
Konrad Gutowski mediator |
ul. Wyszyńskiego 14 |
70-200 Szczecin |
695 319 011 |
www.gutowski-mediator.pl |
![]() |
![]() |
![]() |
Klimkowski kancelaria prawna |
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10 |
90-427 Łódź |
42 208 88 42 |
www.klimkowski-kancelaria.pl |
![]() |
![]() |
Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego |
ul. Saska 7E |
03-968 Warszawa |
511 098 052 |
www.adwokat-seidel.pl |
![]() |
![]() |
![]() |