Jak wybrać najlepszy filtr UV - najważniejsze porady i wskazówki

Jak wybrać najlepszy filtr UV – najważniejsze porady i wskazówki

Filtr UV to jedna z niezbędnych rzeczy zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Gdy żar leje się z nieba, musimy sięgać po odpowiednie kosmetyki na ciało. Kosmetyki na ciało chroniące przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym są niezwykle potrzebne. Filtry UV to bardzo szeroka kategoria kosmetyków na ciało. Mogą się one między sobą różnić nie tylko zakresem oferowanej ochrony, ale także rodzajem. Obecnie na rynku możemy znaleźć filtry chemiczne, filtry mieszane bądź filtry mineralne. Oto wszechstronny poradnik na temat filtrów UV. Przeczytaj go, a w przyszłości z wybraniem najlepszego filtra UV chroniącego przed słońcem nie będziesz mieć żadnego problemu! 

 

Filtr UV na lato – czym się kierować przy jego wyborze? Najważniejsze porady i wskazówki

Gdy temperatura na dworze osiąga powyżej 25 stopni oraz mocno świeci słońce, wyjście na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony skóry może skończyć się bardzo źle. Sięgnięcie po odpowiednie kosmetyki na ciało chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym jest bardzo potrzebne, jeżeli zależy nam na tym, aby zachować skórę gładką i w pełni zdrową. W Azji kobiety nie wychodzą z domu bez zabezpieczenia swojej skóry odpowiednim kremem nawet w pochmurne dni, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona skóry.
Ale jak wybrać najlepszy filtr UV? Tego rodzaju kosmetyków na ciało jest obecnie tak dużo na rynku, że nie ma nic dziwnego w tym, iż niektórzy mają ogromny problem ze znalezieniem odpowiedniego produktu w pełni dopasowanego do ich potrzeb i oczekiwań. Podstawowa kwestia, o której należy wiedzieć, jest następująca: decyzję o wyborze filtra UV należy przede wszystkim uwzględniać od rodzaju promieniowania, przed którym na nas ochronić. 

Okazuje się, że naukowcy stworzyli trzy podstawowe kategorie promieniowania słonecznego. Chodzi tutaj o promienie UVB, UVA oraz UVC. Te pierwsze charakteryzują się tym, iż docierają do skóry właściwej. Promienie UVB przyczyniają się do powstawania poparzeń słonecznych. Ponadto, powodują znaczące uszkodzenie naskórka i komórek, białek komórkowych oraz DNA. Częste przebywanie wśród takich promieni skutkuje także znacznym przyspieszeniem procesów starzenia się skóry. Co gorsze, przyczyniają się też do rozwinięcia się nowotworów, a nawet do zwyrodnień siatkówki i rogówki oka. 

Z kolei promienie UVA jeszcze bardziej mogą penetrować ludzką skórę, ponieważ w niektórych przypadkach dochodzą nawet do tkanki podskórnej. W wyjątkowo krótkim czasie powodują, że dochodzi do uszkodzenia elastyny oraz włókien kolagenu. Tak samo jak promienie UVB, przyczyniają się do możliwości rozwoju nowotworów. Zdecydowanie najgroźniejsze działanie charakteryzuje promienie typu UVC – nie trzeba się jednak nimi martwić, ponieważ naturalna warstwa ozonowa naszej planety chroni nas przed tym typem promieniowania.  

Podstawowe rodzaje filtrów UV

Podstawowy rodzaj filtrów UV to filtry chemiczne. Powodują one, że całe promieniowanie jest przez nie wchłonięte. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wśród niektórych osób zastosowanie filtrów mineralnych i chemicznych może spowodować pojawienie się podrażnień. Specjaliści zalecają, aby osoby posiadające wrażliwą skórę a także podatną na pojawianie się alergii wybierały specjalne kremy z filtrami mineralnymi, na przykład z dwutlenkiem tytanu lub dwutlenkiem cynku. Odbijają i rozpraszają one promienie słoneczne. Informację na temat tego, jaki filtr jest zawarty w danym kosmetyku, bez żadnego problemu możemy znaleźć na opakowaniu.

Jaki krem z filtrem UV będzie najlepszy dla dzieci?

Jeżeli chcemy zabezpieczyć przed promieniowaniem ultrafioletowym niemowlaka, z całą pewnością powinniśmy zdecydować się na zakup kremu z filtrem mineralnym. Jest to uwarunkowane tym, iż tego rodzaju kosmetyki na ciało są złożone ze sproszkowanych minerałów, np. dwutlenku tytanu lub tlenku cynku, które powodują, że na skórze tworzy się specjalna bariera, która odbija wszelkie docierające do skóry promienie słoneczne. Cechą charakterystyczną filtrów mineralnych jest też fakt, iż nie wnikają one w skórę, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla małych dzieci. Można je nakładać nawet w pierwszych dniach życia dziecka. 

Kupując krem z filtrem UV największą uwagę trzeba zwracać na skład danego produktu. Im jest on bardziej naturalny, tym lepiej. Trzeba także pamiętać o tym, aby stosować zarówno kremy chroniące przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Tylko wtedy zastosowane kosmetyki https://kosmetyka24.com.pl/ na ciało przyniosą pożądane przez nas rezultaty. 

Z kolei kremy wyposażone w specjalne filtry chemiczne można z powodzeniem stosować u dzieci starszych, ponieważ wnikają one do głębi skóry oraz pochłaniają wszystkie promienie słoneczne. Na każdym opakowaniu kremu znajdziemy bez żadnego problemu informację, od jakiego wieku dany produkt może być stosowany. Czytanie zaleceń podawanych przez producentów na opakowaniach jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu zyskujemy stuprocentową pewność, że naszym dzieciom po nałożeniu takiego kremu nie przydarzy się nic złego, a ich skóra będzie właściwie zabezpieczona przed promieniami słonecznymi.