Jak poprawnie łączyć drewno konstrukcyjne?

Jak poprawnie łączyć drewno konstrukcyjne?

Tak naprawdę skala wykorzystania drewna, w samym budownictwie jest bardzo duża. To wynika z faktu, że materiał ten jest bardzo dobrze znany, a jego techniczne cechy sprawdzone zostały na wszelakie sposoby. Poza tym wiele form budownictwa nowoczesnych zakłada łączenie konstrukcyjnego drewna jako jedną z technik kluczowych w budownictwie. Nie ma co się dziwić. Możemy zdecydowanie o tym materiale powiedzieć, że jest on najbardziej popularny. Łączenie drewnianych belek to w zasadzie standard chociażby w odniesienie do dachowych więźb. Musimy zatem założenia te mieć opanowane w stu procentach.

Czym jest drewno konstrukcyjne?

Jak poprawnie łączyć drewno konstrukcyjne?Drewno konstrukcyjne jest wykorzystywane do wykonywania konstrukcji budynków, w tym także budynków mieszkalnych. Aby zostać mogło użyte do wykonywania chociażby więźby dachowej, musi się charakteryzować odpowiednimi właściwościami. Na nie składają się odporność na ściskanie, wytrzymałość, twardość, rozciąganie, brak widocznych wady czy też odpowiednia wilgotność. Spośród gatunków rodzimych, które są wykorzystane jako konstrukcyjne drewno musimy wymienić modrzew, sosnę, świerk czy też jodłę. Na pewno najpopularniejszym drewnem jest sosna. Często przypadłością jej może być tak zwana sinizna. Wymaga na pewno impregnacji dogłębnej. Podczas suszenia  warunkach odpowiednich nie ulega wypaczaniu. Poza wykorzystywaniem sosny jako konstrukcyjnego drewna stosuje się ją jako materiał do wykonania stolarki drzwiowej, podłóg czy też stolarki okiennej.

Z kolei jodła spośród wymienionych powyżej gatunków drzewa zawiera mniejszą stosunkowo ilość żywic. W związku z tym musimy ją zaimpregnować przed wystawieniem na zewnętrzne warunki w celu ochrony przed samym zawilgoceniem. Na dodatek jodła jest sprężysta, co skutkować może wypaczaniem podczas suszenia drewna. W głównej mierze jest ona wykorzystywana jako konstrukcyjne drewno.

Uniwersalne oraz efektywnie połączenia drewniane

Fachowcy doświadczeni, przede wszystkim zajmujący się chociażby ciesielstwem, znają bardzo wiele sposób łączenia drewna ze sobą. Łączenie drewnianych kantówek metodami na wpust oraz na pióro czy też na “ogon jaskółczy” znane są od wieków. Obecnie jednak najbardziej popularne są tak zwane ciesielskie złącza. Producenci ich pokazują, jak połączyć drewniane belki w trwały sposób oraz solidny z użyciem odpowiednich konstrukcyjnych akcesoriów.

Dostępne są aktualnie sposoby rozmaite łączenia drewna. Bazują one na puli szerokiej ciesielskich złączy, z których tak naprawdę w realiach europejskich oraz polskich jest znana zaledwie jedynie część. Na przykład w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje się obecnie około sześciu tysięcy różnych rodzajów złączy. Przede wszystkim to wynika z popularności szkieletowych konstrukcji, na których bazie w Stanach Zjednoczonych powstaje około osiemdziesiąt procent domów.

Polecamy także:

Jak łączyć drewno z drewnem?

Do uznanych najbardziej złączy na rynku polskim zaliczają się takie produkty jak taśmy oraz perforowane płytki, złącza kątowe, wsporniki belek, wsporniki słupów czy też knagi. Warto również wspomnieć płytki kolczaste, które powszechnie są wykorzystywane do produkcji prefabrykowanych więźb w zakładach wyspecjalizowanych. Złącza umożliwiają same łączenie belek drewnianych na długości, a także w bardzo wielu innych konfiguracjach. Wszystko tak naprawdę po to, aby uzyskać spójną konstrukcję oraz odporną na przeróżne obciążenia.

Takie właśnie czynności jak łączenie kantówek są w momencie tym dużo prostsze niż kiedyś, a stosowanie samo ciesielskich połączeń w budowlanych pracach ma bardzo wiele zalet. Eksperci tak naprawdę wskazują sporą oszczędność materiału. Dzięki użyciu złączy odpowiednich udaje się ograniczyć wykorzystanie samo drewna nawet o trzydzieści procent, co jest wartością niebagatelną. Skraca się także czas realizacji prac, a wszystkim zająć się może mniej osób (szacuje się, że jeden cieśla odczytujący poprawnie projekt w zupełności wystarczy). Także znika potrzeba użycia ciężkiego, jak i także kosztownego sprzętu. Za wyjątkiem pneumatycznych pras, które stosowane są przy kolczastych płytkach. Większość ciesielskich złączy na rynku wykonana jest z elektrolitycznie ocynkowanej lub też ocynkowanej ogniowo stalowej blachy.

Co jak co, ale powinniśmy w temacie tym skonsultować się z ekspertem. Wiemy doskonale, że nie jest to przysłowiowa “bułka z masłem”. Pomimo tego, że producenci wszystko dokładnie opisują, to amatorzy w temacie tym będą mieć naprawdę duży problem. Jest to po prostu zbyt poważne przedsięwzięcie. Wybór odpowiedniego fachowca jest najważniejszy.

Na dobrych fachowców na pewno natkniemy się z polecenia. Jednak, gdy nie znamy żadnych fachowców od drewna konstrukcyjnego, to możemy poszukać specjalistów w sieci. Musimy przyznać, że jest ich sporo. Jednak nie wybierajmy pierwszych lepszych. Powinniśmy skupiać się na tych najlepszych, które mogą się w sieci pochwalić pozytywnymi opiniami. Tym z opiniami negatywnymi serdecznie dziękuje. Zależy nam na dobrze wykonanych połączeniach.