Gdzie można wszyć Esperal?

Gdzie można wszyć Esperal?

Gdzie można wszyć Esperal? Alkoholizm to problem, który wciąż dotyka ogromnej liczby Polaków. Od lat Polska jest w czołówce spożywania alkoholu w Europie. To niechlubne wysokie miejsce powinno dać nam dużo do myślenia. Czym jest, jak zapobiegać i jak leczyć alkoholizm? Czy esperal może przyjść z pomocą, a jeśli tak to gdzie można go wszyć?

Czym jest alkoholizm?

Zaburzenie psychiczne i zaburzenie zachowani spowodowane użyciem alkoholu. Choć brzmi bardzo poważnie, to właśnie tak określa się alkoholizm. Nie bez przyczyny są to mocne słowa. Alkoholizm bowiem jest chorobą. Częste spożywanie alkoholu etylowego w dużych dawkach może prowadzić do wystąpienia uzależnienia na podłożu psychicznym i somatycznym.

Powstrzymanie się od spożycia (abstynencja) staje się bardzo trudne dla chorego, lecz jest wykonalne. Należy zwrócić uwagę na to, że uzależnienie to nie polega na nałogu w stosunku do konkretnego trunku, lecz do alkoholu etylowego (etanolu), który jest zawarty w różnych napojach takich jak piwo, wódka, wino czy koniak.
Jak wygląda sytuacja w Polsce? Badania przeprowadzone w 2016 r. wskazały, że ponad 2% Polaków w wieku co najmniej 15 lat, jest uzależniona od alkoholu. Jest to statystyka, która powinna dać do myślenia. Niestety leczenie uzależnień od alkoholu do prostych nie należy.

Skutki nadużywania alkoholu

Objawy uzależnienia od alkoholu są złożone. Do bezpośrednich zaliczyć można objawy dość oczywiste jak np. głód alkoholowy, zmieniona tolerancja alkoholu czy też zlekceważenie innych czynności mogących dać przyjemność. Do powikłań związanych z nadużywaniem alkoholu należą też poważne choroby takie jak marskość wątroby, zapalenie żołądka, zaburzenia psychiczne oraz… śmierć. Wymienione objawy wydają się być wystarczające do tego, aby każdy uzależniony udał się na odwyk alkoholowy.

Nadużywanie alkoholu niesie za sobą wiele skutków i problemów społecznych. Powszechnie wiadomo, że alkoholizm prowadzi do zaburzenia życia rodzinnego (94% uzależnionych), ale również do problemów finansowych, a także stosowania przemocy wobec najbliższych. Odwyk dla alkoholika jest niezwykle ciężkim okresem. Mimo to jeśli znamy taką osobę chorą lub sami cierpimy na problemy z alkoholem, należy rozważyć leczenie.

Nie jest niczym zaskakującym, że na alkoholizm częściej cierpią mężczyźni niż kobiety. Niemniej jednak wśród kobiet, oczywiście, alkoholizm również występuje. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że spożywanie, a nawet rzadkie spożycie alkoholu w ciąży może mieć fatalne skutki dla rozwijającego się dziecka. Może się u niego rozwinąć płodowy zespół alkoholowy (FAS), który prowadzi do zaburzenia w rozwoju fizycznym i psychicznym dziecka. Podobnie fatalne w skutkach może być palenie papierosów.

Jak leczyć alkoholizm?

Alkoholizm to choroba, która rozwija się długo. Pierwszym etapem jest tzw. faza wstępna, która może trwać kilka miesięcy lub kilka lat. Występuje ona wtedy, gdy osoba dostrzega, iż spożywanie alkoholu nie tylko jest przyjemne, ale także pomaga (pozornie!) w rozwiązywaniu przykrych stanów emocjonalnych. Następnie występuje faza ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że skuteczne leczenie, może się odbyć w każdej z wymienionych faz, nawet przewlekłej. Rozwiązaniem może być ośrodek dla uzależnionych od alkoholu.

Terapia podjęta w celu wyleczenia alkoholizmu musi zostać podjęta w pełni świadomie. Konieczna jest tutaj ogromna determinacja osoby chorej, a także wsparcie od osób najbliższych. Krokiem radykalnym jest ośrodek zamknięty dla uzależnionych od alkoholu. W terapii może jednak pomóc esperal, czyli tak zwana wszywka alkoholowa Esperal https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/. Czym jest esperal? Jest to środek, który wszywa się pod skórę osoby uzależnionej. Zawiera on substancję – disulfiram, która blokuje metabolizm etanolu w wątrobie poprzez hamowanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej cytozolowej i mitochondrialnej. Efektem tego jest zatrucie organizmu za każdym razem, kiedy tylko taka osoba napije się alkoholu. Spożycie już niewielkiej ilości alkoholu przez osobę z wszywką wywołuje wymioty, tachykardię, wzmożoną potliwość czy zawroty głowy.

Gdzie można wszyć Esperal?
Gdzie można wszyć Esperal?

Ośrodki terapii uzależnień od alkoholu mogą poinformować swoich podopiecznych o możliwości zastosowania takiego środku. Wszycie esperalu oferuje wiele ośrodków medycznych. Na rynku dostępne są także specjalne tabletki jako forma zamiennika. Wszywka jest aktywna przez około 8 miesięcy, a koszt wszycia wynosi od 700 do 1200 zł. Procedura wszycia esperalu może się odbyć wyłącznie za zgodą pacjenta i może ją przeprowadzić tylko lekarz. Esperal umieszcza się zazwyczaj pod mięśniem pośladkowym. Niekiedy jednak mogą to być plecy lub okolice łopatki. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut.

Wszywkę alkoholową Esperal https://www.linia.org.pl/ile-dziala-wszywka-alkoholowa/ należy stosować w połączeniu z terapią uzależnienia. Mogą to być spotkania w gronie anonimowych alkoholików, prywatne wizyty u specjalisty lub też specjalne ośrodki odwykowe. Alkoholizm to poważne schorzenie i nie należy bagatelizować jego pierwszych objawów. Ważna jest samokontrola, ale także obserwacja i czujność najbliższych. Alkoholizm dotyka nie tylko samego uzależnionego, ale także jego otoczenie. Otoczenie zazwyczaj niewinnych bliskich w tym dzieci.