Dlaczego warto wybrać sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty https://www.kwiatysztuczne.pl są często wykorzystywane jako element dekoracyjny zarówno na przyjęciach w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na tych organizowanych w ogrodzie. Doskonale sprawdzają się także w mieszkaniu i w gabinecie. W przeciwieństwie do prawdziwych roślin nie więdną, a ich kolory nie tracą z czasem swojej intensywności. Nie trzeba ich regularnie podlewać ani zapewniać im stałego dostępu do naturalnego światła, a wiele z nich wygląda jak prawdziwe rośliny. Dzięki ich trwałości, mogą być używane wielokrotnie.

Czy warto wybrać sztuczne kwiaty?

Dekorowanie sal lub wnętrz sztucznymi kwiatami ma wielu przeciwników. Uważa się, że to te żywe rośliny są najbardziej cenne, ponieważ oprócz funkcji dekoracyjnej, posiadają też zdrowotne właściwości, tj. oczyszczanie powietrza, wytwarzanie tlenu czy pochłanianie promieniowania emitowanego z elektrycznych urządzeń. Niektórzy jednak zmuszeni są unikać żywej roślinności, chociażby z uwagi na ryzyko wystąpienia alergii. Lekarze alergolodzy twierdzą, że w glebie znajdującej się w doniczkach mogą rozwijać się niebezpieczne dla naszego zdrowia grzyby. Niektóre kwiaty cięte również zalicza się do alergenów. Pomijając aspekt zdrowotny, warto dostrzec korzyści posiadania sztucznych kwiatów, jak na przykład brak konieczności poświęcania czasu na ich pielęgnację. Żywe rośliny bywają bardzo wymagające, trzeba je regularnie podlewać, chronić przed szkodnikami i stosować uzdrawiające je odżywki i nawozy. Zabiegany tryb życia często sprawia, że zapominamy o tych prostych czynnościach, a kwiaty wówczas więdną lub zaczynają chorować przez atakujące ich szkodniki lub zanieczyszczenia. Sztucznym kwiatom natomiast nie trzeba poświęcać aż tyle uwagi. Nawet rodzinna wycieczka lub kilkudniowy wyjazd służbowy nie sprawią, że liście uschną, a łodygi oklapną. 

Sztuczne kwiaty w mieszkaniu 

Sztuczne kwiaty nie są zależne od wilgotności i temperatury, dlatego przetrwają w każdym mieszkaniu. Ich zaletą jest również brak konieczności dostarczania im światła naturalnego. Sprawdzą się nawet w bardzo ciemnych pomieszczeniach. Można więc postawić je wszędzie tam, gdzie prawdziwe kwiaty nie miałyby szans na przetrwanie. Wyglądają doskonale na balkonie czy parapecie, ale sprawdzą się również na ścianie w ramkach za szkłem. Wytrzymałość sztucznych kwiatów daje nam możliwość udekorowania naszego wnętrza roślinami egzotycznymi. Prawdziwe tego typu kwiaty nie poradziłyby sobie w naszym klimacie. Sztuczne kwiaty zapewniają nam więcej możliwości niż te żywe. Można postawić je w dowolnym miejscu, nawet w łazience, gdzie ze względu na brak okna nie trzymamy prawdziwych kwiatów. Jedyną wadą sztucznych kwiatów jest to, że nie pachną tak jak ich żywe odpowiedniki, nie kwitną i nie zmieniają swojej wielkości.

Sztuczne kwiaty – jakie wybrać?

Najpopularniejsze sztuczne kwiaty to gałązki kwitnącej magnolii, sztuczne trawy, a także monstery wyróżniające się ogromnymi liśćmi. Nie mniej pożądane są również rośliny doniczkowe, które są dostępne w różnych stylach. Mogą to być kwiaty w doniczkach w postaci wiklinowych koszy lub betonowych pojemników. Najbardziej znane i lubiane kwiaty doniczkowe to kaktusy, sukulenty, palmy i bluszcze. Zarówno w mieszkaniach, jak i w gabinetach lekarskich, kosmetycznych czy fryzjerskich, sprawdzają się sztuczne storczyki. Tworzą one miłą atmosferę i wyglądają jak żywe. Bardzo popularne są również stroiki kwiatowe. Taką kompozycję kwiatową można przygotować wykorzystując sztuczne gałązki, kwiaty i owoce lub kupić gotową. Wnętrze twojego domu lub biura może zostać ożywione odrobiną sztucznej zieleni. Świetnie sprawdzi się drzewko mango z doniczką, klon zielony,  drzewko oliwkowe czy bambusowe. Sztuczna paprotka to kolejna dekorująca roślina podatna na wahania temperatury i wilgotności. 

Jak dbać o sztuczne kwiaty?

Pielęgnacja sztucznych roślin jest bardzo prosta. Nie trzeba ich podlewać ani chronić przed szkodnikami czy chorobami tak jak w przypadku żywych roślin. Należy jednak dbać o ich czystość by nawet po dłuższym czasie wyglądały pięknie. W tym celu powinniśmy usuwać pojawiający się na nich kurz. Można to zrobić myjąc je w letniej wodzie lub użyć spryskiwacza. Taki zabieg pozwoli nam uzyskać efekt błyszczących kwiatów o wyrazistych barwach. Aby usunąć kurz z całych kompozycji kwiatowych, nie musimy ich demontować. Wystarczy wówczas pozbyć się kurzu za pomocą miotełki do odkurzania, chusteczkami nawilżającymi lub suszarką do włosów nastawioną na opcję chłodnego powietrza. Sztuczne kwiaty trzeba chronić przed gorącymi temperaturami, ponieważ przegrzanie może doprowadzić do uszkodzenia niektórych delikatnych elementów rośliny.

Podsumowanie

Sztuczne kwiaty to uniwersalna dekoracja, która pasuje na każdą okazję. Wnętrze swojego mieszkania również można ozdobić wykorzystując pojedyncze kwiaty lub całe kompozycję kwiatów. Ich pielęgnacja nie wymaga od nas zbyt wielu umiejętności i czasu, ponieważ wystarczy jedynie od czasu do czasu oczyścić je z kurzu. Sztuczne kwiaty są trwałe więc mogą nam posłużyć przez długi czas.