Detoks narkotykowy - ile trwa?

Detoks narkotykowy – ile trwa?

Narkotyki w dzisiejszych czasach to niestety bardzo powszechne zjawisko. Pomimo tego, że są one oficjalnie zakazane, to na czarnym rynku znaleźć można wiele różnych substancji, które mają destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Wystarczy jedno zażycie, aby uzależnić się od narkotyków. Detoks to często długi proces, jednak jest bardzo skuteczny i rozwiązuje wszelkie problemy. Jakie etapy detoksykacji możemy wyróżnić? Ile może trwać detoks narkotykowy? Czym dokładnie jest zespół abstynencyjny? Kto może zgłosić się na detoksykację? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Jakie etapy detoksykacji możemy wyróżnić?

Detoks narkotykowy - ile trwa?Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat detoksykacji, w pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim terapia uzależnień od narkotyków wymaga indywidualnego programu leczenia. W praktyce oznacza to, że jest ona dopasowywana do kondycji zarówno psychicznej, jak i tej fizycznej. Bierze się również pod uwagę sytuację społeczną. Nie da się ukryć, że detoks to pierwszy, jednocześnie jeden z ważniejszych kroków do trudnej walki z nałogiem. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przetrwać czas abstynencji, który nazywany jest również głodem narkotykowym. Warto jednak wspomnieć, że detoksykacja powoduje, iż samopoczucie pacjenta ulega znacznym zmianom, dzięki czemu dalsza walka z nałogiem jest nieco łatwiejsza. Istotnym krokiem podczas detoksu jest medyczny wywiad z pacjentem. Dzięki niemu specjalista jest w stanie ocenić stan zdrowotny, a także ustalić niezbędne przeciwwskazania, które będą uwzględnione podczas dalszego leczenia. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że częstym zjawiskiem są również dodatkowe badania (krwi, EKG, narządów wewnętrznych, psychologiczne). W dalszych etapach oczyszcza się organizm z narkotyków, a wszelkie niedobory minerałów uzupełnia się płynami i elektrolitami. 

Ile może trwać detoks narkotykowy?

Skoro wiemy już, czym charakteryzuje się detoks narkotykowy, warto zainteresować się kwestią tego, jak długo trwa kuracja. Nie da się ukryć, że samo odtruwanie organizmu z toksyn i wszelkich pozostałości po niebezpiecznych środkach to kwestia średnio 3 dni. Na czas detoksykacji ogromny wpływ ma stopień nasilenia uzależnienia, czyli długość trwania nałogu. Nie bez znaczenia jest także rodzaj przyjmowanych substancji, a także stan ogólny zdrowia pacjenta. Chwilę po zakończeniu detoksu ośrodki leczenia gwarantują pobyty motywacyjne. Ich celem jest utrzymanie pacjenta w abstynencji, co niestety jest niekiedy bardzo trudne. Na podstawie specjalistycznych badań wywnioskowano, że w przypadku narkotyków cała terapia trwa minimum 12 tygodni- warto mieć to na uwadze. 

Zobacz koniecznie:

Zespół abstynencyjny – co to jest?

W trakcie detoksu narkotykowego dość powszechne jest zjawisko zespołu abstynencyjnego, który nosi również nazwę głodu narkotycznego. Otóż jest to pewien stan, który pojawia się w organizmie człowieka po tym, jak substancje odurzające zostaną odstawione. W praktyce jest to więc zespół nieprzyjemnych objawów psychicznych i fizycznych. Mają one najczęściej podłoże metaboliczne i niekiedy okazują się być nawet niebezpieczne. Organizm ludzki dość szybko przyzwyczaja się do przyjmowanych substancji. W przypadku ich odstawienia wykazywane są objawy, które miałby skłonić uzależnionego do tego, aby sięgnąć po kolejną dawkę narkotyku. W takich sytuacjach rozsądna wydaje się być detoksykacja. która łagodzi wszelkie symptomy towarzyszące zespołowi abstynencyjnemu. Należy pamiętać o tym, że nasilenie głodu uzależnione jest od kilku czynników, jak chociażby czas trwania ciągu, stan zdrowia pacjenta, rodzaj przyjmowanych substancji. Dość powszechne są objawy psychiczne. Przykładowo częste są stany depresyjne, omamy, majaczenie, rozdrażnienie nieadekwatne do incydentu, a nawet stany lękowe. 

Kto może zgłosić się na detoksykację?

Zastanawiasz się nad tym, kto może zgłosić się na detoksykację? Spieszymy z odpowiedzią! Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielne przerwanie ciągu narkotykowego jest niezwykle trudne, często nawet niemożliwe. Jeśli jakakolwiek osoba chciałaby przerwać długotrwały ciąg, wówczas w zdecydowanej większości przypadków pojawia się zespół abstynencyjny. Okazuje się, że zarówno objawy psychiczne, jak i te fizyczne po odstawieniu substancji mogą okazać się niekiedy niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia. Dlatego też ten skomplikowany i trudny proces związany z odtruwaniem warto wykonać pod opieką fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Ciekawym rozwiązaniem wydają się być prywatne ośrodki. Wówczas detoks kierowany jest w stronę osób uzależnionych od dowolnych narkotyków. Kto więc powinien zgłosić się na detoksykacje? Wszyscy, którzy pragną w sposób bezpieczny odstawić środki psychoaktywne. Dzięki odtruciu możliwe jest rozpoczęcie kolejnego etapu, aby raz na zawsze pozbyć się tego nałogu.