Czym jest OCP przewoźnika

Czym jest OCP przewoźnika

Czym jest OCP przewoźnika – branża spedycyjna musi liczyć się z tym, że przemieszczanie towarów jest działalnością ryzykowną. Możesz paść ofiarą kradzieży lub mieć wypadek i nagle wszystkie twoje rzeczy są bezużyteczne. Wtedy pojawia się pytanie, jak nadrobić stratę i jak radzić sobie z karami od klientów, takimi jak niedostarczenie lub spóźniona dostawa? Rozwiązaniem może być ubezpieczenie OC przewoźnika.

Co to jest OCP przewoźnika?

Jest to jedno z opcjonalnych ubezpieczeń oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe firmom zajmującym się transportem towarów. Z biegiem lat jednak coraz więcej przewoźników decydowało się na tego typu ubezpieczenie mimo braku obowiązku. Nie zawsze jest to dobrowolne, ponieważ coraz więcej klientów również o to dba. Szczególnie duzi klienci upewniają się, że firma, z której usług korzystają, posiada OCP operatora.

To dla nich ogromna siatka bezpieczeństwa, dzięki której mogą uchronić się przed potencjalnymi stratami. W branży transportowej nie brakuje niefortunnych i nagannych lub niewinnych zdarzeń, dlatego jest to świetne rozwiązanie. Dzięki temu nawet jeśli ciężarówka ulegnie wypadkowi i towar zaginie, odbiorca otrzyma oczekiwane odszkodowanie, a dostawca nie będzie miał z tym problemów. Ponieważ przewoźnik jest ubezpieczony, może liczyć na lepsze zlecenia, ponieważ klient może mu bardziej zaufać. Oczywiste jest, że korzystanie z usług spedycyjnych firmy, która jest ubezpieczona, jest bezpieczniejsze niż korzystanie z usług firmy, która nie jest w stanie pokryć strat, jeśli coś pójdzie nie tak, ponieważ sama się nie zabezpiecza.

OCP Przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-przewoznika/ to ubezpieczenie, na ogół około 12 miesięcy, ale oczywiście można negocjować dłuższe lub krótsze umowy. Jednak 12-miesięczny okres jest najlepszy, ponieważ pozwala często negocjować zmiany stawek ubezpieczenia. To ubezpieczenie nie jest jednolite. Z podziałem na ubezpieczenia OC krajowe i międzynarodowe. Wynika to z różnic w przepisach, a ponieważ wiadomo, że wysyłka międzynarodowa wiąże się z większym ryzykiem i wyższymi kosztami w przypadku kłopotów, składki mogą wyglądać nieco inaczej.

OCP Przewoźnika – co zawiera?

Czym jest OCP przewoźnika
Czym jest OCP przewoźnika

Jest to ubezpieczenie, które staje się gwarancją wypłaty ubezpieczenia w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania powierzonych usług. Obejmuje to na przykład niedostarczone towary, opóźnioną dostawę, towary uszkodzone lub skradzione. Warto mieć wszystkie ewentualności ujęte w umowie, bo jeśli jest problem z dojściem do porozumienia, albo czy dane zdarzenie jest objęte OCP przewoźnika, wystarczy spojrzeć na umowę, żeby wszystko wyjaśnić.

Klienci korporacyjni mogą być pewni, że ich rachunki będą objęte ubezpieczeniem w przypadku jakichkolwiek naruszeń. To świetne rozwiązanie dla obu stron umowy. Kierowcy nie zawsze ponoszą odpowiedzialność za to, co dzieje się z ciężarówkami i ładunkiem. Rzeczywiście zdarzały się dziwne przypadki kradzieży ładunku, na przykład kierowca, który zasnął z benzyną i benzyną, a kiedy się obudził, ładunku już nie było. Wtedy firma jest chroniona dzięki ubezpieczeniu OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/.

Czego ubezpieczenie nie obejmuje?

Wyłączenia w umowach to bardzo ważny punkt i niestety przewoźnicy czasami pomijają to przy zawieraniu umów. Może być wiele niekorzystnych terminów, które warto przedyskutować i skreślić. Każdy przewoźnik podpisując umowę powinien zapoznać się z okolicznościami, w których nie można liczyć na odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia.

OCP przewoźnika może nie obejmować określonych przesyłek, przesyłek wysokiego ryzyka, awarii pojazdów, wad naturalnych, wad ukrytych lub zdarzeń, które mają miejsce w przypadku zagubienia przesyłek. Oprócz powyższego przykładu, takich rekordów może być wiele. Większość podstawowych umów z pewnością nie obejmuje ubezpieczenia cargo ADR. Dlatego jeśli przewoźnik obsługuje takie przesyłki, powinien upewnić się, że wszystko jest ujęte w umowie. Oczywiście czasami może to wiązać się z dodatkowymi kosztami, ale warto.

Czy warto kupować OCP operatora?

Każda decyzja o zakupie dodatkowego ubezpieczenia wiąże się z kosztami. Czasami jednak warto rozważyć te koszty jako inwestycję w firmę. W porównaniu z rocznym dochodem kwota takiego ubezpieczenia nie powinna być bardzo duża, a duża suma zawsze będzie ubezpieczona. Zdarzenia na drodze nie zawsze zależą od kierowcy i jego zachowania, więc przewoźnik może bardzo ufać swojemu kierowcy, ale i tak na drodze pojawi się wiele przeszkód, które utrudnią dostawę towaru.

OCP przewoźnika to polisa ubezpieczeniowa, która może uchronić Cię przed naprawdę trudnymi sytuacjami. Jak już napisano powyżej, jest to również ubezpieczenie, które zwiększa szanse na uzyskanie lepszej pracy. Dlatego warto wyprzedzić innych i rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia.