Chirurdzy ortopedzi – nie tylko w nagłych wypadkach – mają długie kolejki przed operacją ortopedyczną. Jest to między innymi zgodne z rosnącą popularnością sportów amatorskich, choć sytuacje awaryjne i trudne warunki drogowe są nadal jednym z głównych powodów wizyty u lekarza w tej specjalności. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać dobrego chirurga ortopedę, który potrafi skutecznie wyleczyć każdą chorobę.
Chirurg ortopeda – co należy mu zgłosić?
Chirurg ortopeda z definicji jest ekspertem posiadającym rozległą wiedzę z zakresu diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób, wad wrodzonych oraz urazów narządu ruchu. Kompetentny lekarz doskonale zna wszystkie zagadnienia związane z układem kostno-mięśniowym człowieka i potrafi skutecznie leczyć wady postawy u dzieci i dorosłych. Jego zakres ruchu obejmuje również kompleksową chirurgię i leczenie urazów, takich jak złamania kości, skręcenia czy zwichnięcia kończyn.
Nie warto odkładać wizyty u lekarza ortopedy, gdy pojawiają się zakłócające sygnały. Nie tylko warto szukać pomocy w przypadku bolesnego złamania, zwichnięcia czy zwichnięcia. Lista objawów, których nie można zignorować, jest znacznie dłuższa. Obejmują one:
- ból pleców,
- ból stawu,
- ból w mięśniach,
- ból ścięgna,
- problemy z poruszaniem się kończyn i stawów,
- opuchnięte kończyny,
- “trzaskanie” na stawach.
Rodzice dzieci powinni zobaczyć operację ortopedyczną. To właśnie ten specjalista może prawidłowo ocenić, czy kości, mięśnie i stawy małego dziecka rozwijają się prawidłowo. Im wcześniej wykryta zostanie wada wrodzona, tym większa szansa na skuteczną korektę i całkowitą eliminację.
Dobry lekarz ortopeda – na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza?

Jak wybrać dobrego chirurga ortopedę? Wielu pacjentów zadaje sobie to pytanie. W nagłych wypadkach należy udać się do najbliższego gabinetu, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych schorzeń warto skorzystać z poradni ortopedycznej i doświadczonego lekarza. Dobry ortopeda może natychmiast zdiagnozować schorzenia kręgosłupa, wady postawy (lordoza, skolioza, kifoza, płaskostopie) oraz zmiany przeciążeniowe (np. „kolano biegacza”, „łokieć tenisisty”).
Doświadczony lekarz pomoże również zdiagnozować poważniejsze schorzenia, takie jak rak kości, przykurcz Dupuytrena lub osteomalacja (znana również jako choroba Oliera). Przy wyborze lekarza większość pacjentów kieruje się opiniami innych, które bez trudu można znaleźć w Internecie. Największą wadą wizyt w ramach NFZ jest długi czas oczekiwania i brak terminów. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na prywatne konsultacje. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami – szacuje się, że chcąc prywatnie odwiedzić specjalistę, trzeba będzie zapłacić około 220 zł. Prywatne gabinety i kliniki mają lepszy sprzęt, co jest ważne dla szybkiego i dokładnego diagnozowania chorób.
Ruch masowy i nowe kliniki ortopedyczne zyskują na popularności
W ciągu ostatniej dekady obserwuje się znaczny wzrost popularności sportów masowych. Biegi uliczne, wyścigi rowerowe, maratony fitness czy zatłoczone siłownie – to tylko kilka przykładów popularności ćwiczeń w przestrzeni publicznej. Okazuje się, że amatorzy tych dyscyplin nie zawsze mają wystarczającą wiedzę na temat treningu zdrowotnego i regeneracji. W rezultacie przeciążenia i kontuzje stały się powszechne wśród biegaczy i rowerzystów.
Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć – dobrze o tym wiedzą redaktorzy portali sportowych i blogerzy. Wśród wielu sugestii dotyczących profilaktyki można znaleźć następujące wskazówki:
- Szkolenie powinno być różnorodne i uniwersalne. Nadużywanie części mięśnia może szybko zranić.
- Sportowcy amatorzy nie powinni trenować codziennie. Regeneracja jest bardzo ważna.
- Stretching to idealne uzupełnienie (zakończenie) każdego treningu. Dzięki nim organizm wycisza się, a proces regeneracji jest szybszy.
- Dobre buty to podstawa. Aby uprawiać sporty, takie jak bieganie, potrzebujesz butów z odpowiednią amortyzacją. W razie potrzeby należy również stosować wkładki ortopedyczne.
Z powyższym stwierdzeniem zgodzi się każdy chirurg ortopeda, dodając, że sport amatorski powinien mieć charakter rekreacyjny. Wtedy jest całkowicie bezpieczny dla mięśni i stawów.
Zobacz także:
Chirurg ortopeda czy fizjoterapeuta? Dylemat sportowców amatorów
Wielu sportowców amatorów zadaje sobie to pytanie, gdy doznają kontuzji. Wiadomo, że poważne urazy wymagają natychmiastowej konsultacji ze specjalistą, ale fizjoterapeuta może również leczyć drobne dolegliwości. Wiele dolegliwości znika podczas masażu sportowego. Z tym ekspertem możesz również efektywnie pracować nad prawidłową formą i dowiedzieć się więcej o prawidłowej technice dla Twojej dyscypliny ćwiczeń.
Powinieneś jednak wiedzieć, że pomimo rozległej wiedzy z zakresu anatomii człowieka fizjoterapeuta nie jest lekarzem. Jego praca jest doskonałym uzupełnieniem działań chirurga ortopedy, jednak te dwie usługi nie są równoważne. Fizjoterapeuta nie pomoże w przypadku wad wrodzonych – co może zrobić tylko chirurg ortopeda z Ortho Expert – ale pomoże złagodzić ból spowodowany złymi nawykami i praktykami, takimi jak:
-
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- wysiłki bez odpowiedniego przygotowania,
- chodzenie na wysokich obcasach,
- niewygodny materac,
- siedzenie w złej, nienaturalnej pozycji.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |
![]() |
![]() |
![]() |